Studenci mogą przebierać w ofertach dostępu do internetu, ale przeważnie jednym z kluczowych argumentów dla młodych ludzi jest koszt korzystania z usługi. Oczywiście, istotne są także parametry propozycji – jej rodzaj czy zasady korzystania. Na jakie aspekty student powinien zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać? Jakie ma możliwości?
Wybór Internetu dla studenta – możliwości
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku akademickim 2020/2021 studiowało w Polsce ponad 1,2 mln żaków. Ponad 65% zdecydowało się na stacjonarny tryb nauki, a pozostali – na zaoczny. Ta informacja również ma znaczenie w kontekście wyboru oferty internetu. Użytkownik powinien wziąć pod uwagę, ile go tak naprawdę potrzebuje. Jeśli studiuje zaocznie, może korzystać z internetu domowego w miejscu zamieszkania. Na zajęciach, które odbywają się w systemie weekendowym, prawdopodobnie wystarczy mu dostęp do sieci w telefonie. Oczywiście, każdy przypadek jest inny i każda osoba może mieć własne oczekiwania. Sprawdźmy, jakie są możliwości.
Internet stacjonarny w swoim mieszkaniu
Ta opcja dotyczy tych żaków, którzy uczą się w miejscu zamieszkania, oraz osób studiujących zaocznie. Tacy użytkownicy mogą korzystać z internetu stacjonarnego, a kiedy zajdzie potrzeba – z dostępu do sieci w telefonie. Ogromną zaletą rozwiązania pierwszego z wymienionych są znakomite parametry w stosunku do ceny. Analizę tej kwestii przeprowadza SpeedTest. Okazało się, że w 2022 roku średnia prędkość internetu stacjonarnego wynosiła 110 MB/s, co oznacza wzrost o 28% w stosunku do roku poprzedniego. Taka szybka sieć wystarczy do wygodnego korzystania nawet przez kilku użytkowników jednocześnie. Chodzi rzecz jasna o typowe działania – oglądanie filmów, przeglądanie stron WWW czy słuchanie muzyki.
Zaletą domowego dostępu do sieci są atrakcyjne ceny, ale także koszt, który można dzielić z rodziną czy współlokatorami. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć długoterminową umowę na atrakcyjnych warunkach. Jeśli tylko w danej lokalizacji student może mieć internet stacjonarny, w zdecydowanej większości przypadków warto z tego skorzystać.
Internet w telefonie rozwiązaniem różnych problemów
Smartfon od lat jest naszym towarzyszem życia, a liczba jego zastosowań wciąż rośnie. Skoro i tak mamy dostęp do sieci, to może lepiej zrezygnować z internetu stacjonarnego i wykorzystywać ten transfer? Po pierwsze, musimy mieć świadomość, że dostęp jest wolniejszy. W 2022 roku według wspomnianego SpeedTest prędkość internetu mobilnego wynosiła średnio 42 MB/s. Kolejna kwestia to zastosowanie urządzenia. Na telefonie można swobodnie oglądać filmy, przeglądać strony WWW, szukać materiałów, ale średnio się sprawdzi, jeśli będziemy chcieć przygotować pracę zaliczeniową. W takim przypadku można jednak udostępnić dostęp do sieci na inne urządzenie, np. laptopa.
Smartfon zadziała wówczas jak hotspot. Z sieci może korzystać więcej niż jedna osoba, ale jakość działania zależy m.in. od zasięgu w danym miejscu. Student może wybrać nawet ofertę prepaid, bez abonamentu, ale potrzebuje odpowiednio dużo transferu. Ile? Przeważnie korzystający z dostępu stacjonarnego wykorzystują miesięcznie ponad 200 GB. Student może sprawdzić, ile używa go standardowo, na co dzień, za pomocą aplikacji NetWorx. Na tej podstawie wyliczy, ile transferu potrzebuje miesięcznie.
Internet w domu studenckim
Liczba akademików w Polsce jest zdecydowanie zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania. Tych miejsc jest około 80 tys., co oznacza, że może z nich skorzystać ok. 1 na 10. studentów. Kiedy uczelnie prowadzą rekrutację, biorą pod uwagę wiele czynników m.in. wysokość dochodu w rodzinie i odległość od miejsca zamieszkania. Ogromną zaletą korzystania z akademika jest niewielki koszt w stosunku do cen najmu mieszkań. W 2022 roku, według CBRE, średnio czynsz za miejsce w domu studenckim wynosił 473 zł.
Co istotne, to ostateczne koszty. Student nie płaci dodatkowo za zużycie wody, korzystanie z internetu, prąd czy ogrzewanie. Akademiki zapewniają dostęp do szybkiej sieci, ale z ograniczeniami. Administratorzy mogą blokować konkretne strony i porty. Nie zmienia to jednak faktu, że to ekonomiczny sposób na zapewnienie sobie szybkiego internetu. Dodając do tego dostęp do sieci przez telefon, można już zaspokoić oczekiwania żaka pod tym kątem.
Internet w wynajętym mieszkaniu
Najem jest najkosztowniejszą formą zakwaterowania dla studenta, ale w wielu przypadkach jedyną. Zdarzają się oferty, gdzie w cenie mieszkania wszyscy lokatorzy mają dostęp do internetu stacjonarnego. Jeśli właściciel lokalu go nie zapewnia, to trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Bez zgody właściciela nie można zawrzeć umowy o internet stacjonarny – warto porozmawiać z nim na ten temat. W takich przypadkach godne uwagi są oferty bez zobowiązań, czyli bez umowy na rok czy dwa. Dzięki temu student może zawrzeć ją wyłącznie na okres nauki. Wszystkie z nich można porównać na stronie https://teletropiciel.pl/internet-dla-studentow-jaki-wybrac/.
Alternatywę stanowi internet mobilny od operatora komórkowego. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość używania tam, gdzie tego potrzebujemy, o ile mamy tam zasięg. Zatem możesz korzystać z usługi w wynajętym mieszkaniu, a w czasie przerwy letniej – zabrać sprzęt do domu rodzinnego.
Artykuł sponsorowany