Nawet najwyższej klasy i najdroższe maszyny rolnicze zużywają się, a nawet psują. Co za tym idzie, stosunkowo często rolnicy poszukują części do ciągników rolniczych. Obecnie dostępne są one w wielu punktach sprzedażowych. Popularnością cieszy się ich kupno zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Klienci najczęściej zastanawiają się jednak nad tym, czy wybrać części oryginalne, pochodzące od wiodących producentów, czy zamienniki produktów najbardziej popularnych marek. Najczęściej drobne usterki są szybkie do naprawy i najtańsze. Jeżeli dochodzi zaś do poważniejszej awarii i unieruchomienia pojazdu, wydatki na naprawę mogą być o wiele wyższe.
Wybór części do ciągników rolniczych zależy zatem głównie od budżetu i możliwości każdego rolnika. Wysokie kwoty niejednokrotnie mogą odstraszać od kupna nowych i wysokiej jakości komponentów. Wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych nie jest rzadkością, a wiąże się nie tylko z kosztem kupna nowych części rolniczych, ale również z pracą wykonaną przez mechaników czy serwisantów. Skomplikowane usterki naprawia się w zakładach mechanicznych lub autoryzowanych serwisach. Jakość wykonywanych tam usług plasuje się na najwyższym poziomie. Naprawa jest najefektywniejsza wówczas, gdy mechanicy wykorzystują najlepsze komponenty odpowiednio dobrane do określonych maszyn.
Oryginalne części do ciągników rolniczych
Części do ciągników rolniczych różnią się od siebie ceną i jakością. Wiele zależy od tego, od jakiego producenta pochodzą. Istotna jest również decyzja rolnika dotycząca korzystania z oryginalnych części lub zamienników. Części oryginalne i zamienniki cechują się podobną jakością, jednak z przewagą dla oryginałów. Zauważa się, że dane produkty uznanych producentów eksploatowane są bezawaryjnie przez dłuższy czas. Ich wytrzymałość jest wyższa, przechodzą bowiem skrupulatne testy i kontrole jakości. Przed ich dostarczeniem do punktu sprzedaży producent musi mieć bowiem gwarancję, że oferuje najlepszy produkt, co zachęci potencjalnych klientów nawet do zapłaty wyższej ceny za najwyższą jakość.
Renomowani producenci (Fendt, John Deere, Claas, New Holland…)
Kupno oryginalnych części do ciągników rolniczych może uchronić rolnika przed kolejnymi awariami i nawracającymi usterkami. Obecnie zdecydowana większość rolników, niezależnie od wielkości posiadanych przez nich gospodarstw, woli temu zapobiec. Decydują się oni zatem na zakup oryginalnych części. Do najczęściej wybieranych marek należą: Class, New Holland, Massey Ferguson, Case IH, Deutz-Fahr, Fendt, John Deere. Asortyment sklepów jest coraz szerszy, głównie ze względu na ciągle rozwijającą się technologicznie branżę rolniczą. Również sklep internetowy GALOP systematycznie poszerza swoją ofertę.
Odpowiadając na złożone potrzeby klientów, właściciele sklepów kontaktują się z coraz większym gronem producentów i dostawców części. Dzięki temu kwitnie głównie sprzedaż części rolniczych w internecie. Za pośrednictwem sieci możliwe staje się szybkie zamówienie niemal niedostępnych elementów i podzespołów różnorodnych maszyn. W łatwy sposób rolnicy zamawiają zwykle popularne części do ciągników i maszyn rolniczych: elementy układu hydraulicznego, kierowniczego, hamującego, sprzęgła, układu wspomagania, pompki zasilające, opony, smary, oleje i wszelkie inne akcesoria.
Jakość zamienników
Lata 90. XX wieku i rozwój przedsiębiorstw związanych z wolnym handlem spowodował, że w rolnictwie napotkano na swoiste problemy z dostępnością i odpowiednim doborem części rolniczych do maszyn. Na rynku pojawiły się bowiem firmy prywatne, oferujące komponenty o różnorodnej jakości (czasami wątpliwej). Na półkach sklepowych udostępniono zatem dwa rodzaje produktów: oryginalne i tzw. prywatne. Różniły się one przede wszystkim ceną i sposobem wykonania oraz materiałem. Ich jakość szybko zweryfikowali zatem sami rolnicy, dla których liczyła się jakość, a nie cena. Nowy asortyment części zamiennych pojawił się również spoza granic Polski, głównie z Chin i Indii.
W kategorii części do ciągników rolniczych klient ma wybór pomiędzy zamiennikami i oryginałami. Części zamiennych nie można określać mianem oryginalnych, nawet jeżeli pasują do tych samych modeli i marek maszyn rolniczych. Zamienniki mają bowiem kilka numerów katalogowych i ich dobór do potrzeb klienta może być utrudniony. Trwałość tanich elementów jest dyskusyjna. Niektórzy rolnicy nie odczuwają znaczącej różnicy pomiędzy stosowaniem w swoich maszynach elementów różnorodnego pochodzenia. Korzystanie z zamienników odradza się jednak zwłaszcza w nowych maszynach, w których wykorzystuje się innowacyjne technologie i rozwiązania. By zachować gwarancję maszyny, konieczne jest stosowanie w naprawie wyłącznie oryginalnych części oraz serwisowanie jej w określonych miejscach.
Dobór części do ciągników rolniczych w sklepach internetowych
Niezależnie od wyboru jakości części rolniczych, każdą z nich należy odpowiednio dobrać do potrzeb indywidualnych klienta. Rolnicy obawiają się, że źle dobrany element może znacząco opóźnić powrót maszyny do pełnej sprawności. Zarówno w przypadku sklepów rolniczych działających stacjonarnie, jak i internetowo, specjaliści w nich pracujący oferują eksperckie doradztwo. Z ich wiedzy i doświadczenia można (a nawet należy) skorzystać na każdym etapie realizacji zamówienia. Dobór części do maszyny odbywa się zwykle na podstawie informacji zdobytych od klienta. W tym celu wystarczy krótka rozmowa, najczęściej telefoniczna. Na tym etapie najistotniejszymi dla specjalistów informacjami są te, które dotyczą numeru modelu i rodzaju posiadanego przez klienta sprzętu. Czasami specjaliści korzystają również z katalogów części, gdzie podane są ich parametry i szczegółowe informacje techniczne.
O tym, co ostatecznie wybrać, decyduje rolnik po konsultacji ze specjalistą. Należy jednak mieć na uwadze, że tańsze elementy mogą wymagać częstszych wymian, co skutkuje kolejnym unieruchomieniem maszyn. Ponadto, leciwość ciągnika i wzmożony stopień jego eksploatacji nie oznacza, że nie warto w niego inwestować. Oryginalne części do ciągników rolniczych można bowiem montować zarówno w nowych, jak i nadszarpniętych zębem czasu maszynach. Można próbować oszczędzać, ale do granic zdrowego rozsądku i nie za wszelką cenę. Nawet tak błahe akcesorium jak uszczelnienie czy smar może okazać się słabej jakości i przerwać pracę maszyny podczas sezonu. By do tego nie dopuścić, należy przypilnować, by maszyny zachowane zostały w jak najlepszym stanie technicznym.
Jakie części do ciągników rolniczych dostępne są w sklepie GALOP? Przekonaj się sam: https://agrogalop.pl/kategoria/ciagniki-rolnicze/.
Artykuł sponsorowany