Szukasz odpowiedniej oferty pracy na portalu Pracuj.pl, wysyłasz swoje CV i dostajesz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Po niej czujesz, że masz duże szanse na zdobycie posady. Ciągle przeglądasz maile i sprawdzasz telefon, jednak z każdym kolejnym dniem tracisz nadzieję na kontakt ze strony rekrutera. Zatem, w którym momencie można wysłać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji do pracodawcy? Sprawdź sam!
Ile czasu czekać na wynik rekrutacji?
To pytanie jest najczęściej zadawane przez osoby, które aktywnie szukają pracy i chodzą na rozmowy rekrutacyjne. Czas ten powinien być określony przez rekrutera. To właśnie na tej osobie ciąży obowiązek informowania potencjalnego pracownika o przebiegu rekrutacji i jej etapach. Powinien on zostać również powiadomiony o sposobie kontaktu w sprawie wyników rekrutacji — czy informacja zostanie wysłana za pomocą maila, czy telefonicznie. Jeżeli takie informacje nie zostały Ci podane podczas rozmowy rekrutacyjnej, możesz po kilku dniach od jej odbycia wysłać maila z zapytaniem. Warto również dodać, że firmy powinny dbać o to, aby każda osoba, która przyszła na rozmowę rekrutacyjną dostała informację o pozytywnym, ale też negatywnym rozpatrzeniu kandydatury. Dzięki temu pracownik wie, na czym stoi, a do tego firma zyskuje wizerunkowo.
Jak napisać mail z pytaniem o wynik rekrutacji?
Jeśli otrzymałeś informacje na temat dnia wyników od rekrutera, ale nadal nie masz informacji, to dobrym pomysłem będzie wysłanie maila do pracodawcy. Wiadomość powinna być zwięzła i konkretna. Nie ma sensu rozpisywać się w niej o przebiegu spotkania, podawaniu kolejnych argumentów świadczących o własnych zaletach. Zapytanie to można połączyć z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. Podkreśl w nim swoje zainteresowanie ofertą i w formalny sposób zapytaj, czy decyzja w sprawie rekrutacji została już podjęta.
Czy odpowiadać na mail z negatywnym wynikiem rekrutacji?
Odpowiadając na pytanie — oczywiście, że tak! Dzięki odpowiedzeniu na maila z negatywnym wynikiem rekrutacji dajesz znać osobie rekrutującej o dalszym zainteresowaniu współpracą. Odpowiadając na maila z negatywnym wynikiem rekrutacji, wykaż się chęcią ponownego zaprezentowania siebie podczas przyszłych rekrutacji. Takim sposobem szanse na to, że dana spółka znowu skontaktuje się z Tobą, wzrosną, a Ty będziesz mógł liczyć na lepsze perspektywy zawodowe.
Artykuł sponsorowany