Masz dość swojego aktualnego ubezpieczyciela OC? Zastanawiasz się nad jego zmianą, lecz nie wiesz, kiedy jest to możliwe? A może liczysz na wskazówki, które po prostu ułatwią Ci zmianę ubezpieczyciela OC? Znajdziesz je w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Kiedy przysługuje nam zmiana ubezpieczyciela OC?
Polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego dla właścicieli pojazdów mechanicznych, a więc również samochodów osobowych i do jej wykupienia zobowiązuje nas Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Osoby, które będą próbowały uchylić się od obowiązku, mogą spodziewać się kar i to już za dzień jazdy bez ważnego OC.
Mimo wszystko, że obowiązek ten jest respektowany od właścicieli samochodów osobowych, to i tak są pewne sytuacje, w których po prostu można zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela. Przede wszystkim wypowiedzenie OC jest możliwe, gdy dojdzie do zawarcia umowy na odległość. Nie ma tutaj znaczenia, czy do zawarcia umowy doszło telefonicznie, za pośrednictwem firmy kurierskiej, czy online, bo na wypowiedzenie umowy jest aż trzydzieści dni i nie trzeba nawet podawać powodu swojej decyzji (więcej o wypowiedzeniu OC w Uniqa na https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-uniqa).
Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że okres ochrony ubezpieczyciel naliczy nam opłaty i trzeba będzie się z tego rozliczyć. O zmianie ubezpieczyciela OC może pomyśleć również wtedy, gdy występuje podwójna plisa lub kupiliśmy samochód używany z ważnym OC. Polskie prawo nie wymaga od nas kontynuowania polisy wcześniejszego właściciela, więc jeśli uznamy, że jest dla nas mało atrakcyjna, to możemy rozejrzeć się za nowym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Co więcej, ubezpieczyciela OC możemy też zmienić wtedy, gdy zbliża się koniec umowy. Na pewno wyjdzie nam na to na korzyść, gdy nie jesteśmy zadowoleni z jakości usług, zakresu ochrony, czy nawet samych stawek za OC.
Jak zmienić ubezpieczyciela OC?
Jeśli postanowimy zmienić ubezpieczyciela OC, to naszym pierwszym krokiem powinno być poszukanie nowego towarzystwa ubezpieczeniowego ze znacznie ciekawszą ofertą. Jak to dokładnie zrobimy, zależy od nas, jak również od naszych preferencji. Jeśli stawiamy na tradycyjne metody szukania, to na pewno możemy osobiście odwiedzić stacjonarne placówki towarzystw ubezpieczeniowych w celu zapoznania się z ich ofertą na polisę OC auta.
Będzie to wymagać od nas nieco więcej uwagi, więc lepiej od razu uzbroić się w cierpliwość i przy okazji wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Aby zaoszczędzić sobie stresu, zawsze możemy ograniczyć się do sprawdzenia najlepszych firm z branży, zwłaszcza tych, które działają w naszej okolicy, ponieważ w ten sposób zapewnimy sobie do nich wygodny dostęp. Jeśli mimo wszystko nie chcemy tracić czasu lub stawiamy na wygodniejsze metody szukania, to zawsze możemy skierować się do sieci.
W znalezieniu dobrego ubezpieczyciela pomoże nam już sama wyszukiwarka internetowa, ale nie tylko. Do swojej dyspozycji mamy też serwisy ogłoszeniowe, portale branżowe, czy nawet media społecznościowe. Poza tym to właśnie w sieci działają porównywarki OC, które mogą nam znacznie ułatwić zadanie. To profesjonalne, ale zarazem proste narzędzia, które po wpisaniu kilku danych, przedstawiają ofertę od różnych towarzystw ubezpieczeniowych.
Wyniki możemy filtrować według różnego kryterium, w tym również według ceny, więc wybór najkorzystniejszej oferty będzie o wiele prostszy. W szczególności warto brać pod uwagę ofertę profesjonalnych towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ to właśnie one kładą nacisk na to, by sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów, w tym również tych najbardziej wymagających. Przekłada się to nie tylko na wysoką jakość obsługi, ale również na szeroki zakres ochrony polisy OC, czy przystępne stawki.
Gdy już uda nam się wybrać ubezpieczyciela, z którym chcemy podpisać nową umowę, to musimy przejść do formalności. Oznacza to na pewno zerwanie współpracy z aktualnym ubezpieczycielem. Aby to zrobić, trzeba sporządzić wniosek o wypowiedzenie umowy OC i więcej na ten temat można przeczytać na https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu. Aby nasze pismo nie budziło żadnych wątpliwości i od razu zostało zaakceptowane, musimy dopilnować, by znalazły się w nim najważniejsze informacje, w tym nasze dane osobowe, a jeśli jest też współwłaściciel, to i jego.
Do tego musimy podać dane towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług chcemy zrezygnować, numer polisy auta, jego markę i model, czy numer rejestracyjny. Wymagane jest również podania podstawy prawnej, która umożliwia nam wypowiedzenie umowy, czy daty i miejsca sporządzenia pisma. Tak sporządzony wniosek trzeba też podpisać własnoręcznie i dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego (online, osobiście lub listownie). W międzyczasie, gdy będziemy czekali na decyzję towarzystwa ubezpieczeniowego, możemy podpisać nową umowę, a im szybciej to zrobimy, tym dla nas lepiej, ponieważ będziemy dysponowali lepszą polisą OC.
Artykuł sponsorowany