Jest taki element, bez którego nie może istnieć w pełni bezpieczny plac zabaw – bezpieczna nawierzchnia. Czym ona właściwie jest, jakie są jej rodzaje, czym się kierować przy wyborze i w jaki sposób zadbać o położone już podłoże? Na te oraz inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule – oto bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw w pigułce!
Czym są nawierzchnie bezpieczne?
Nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw to dość szerokie pojęcie, obejmujące różne rodzaje podłoży, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom poprzez amortyzację ewentualnych upadków. To przede wszystkim nawierzchnie powstające na bazie tworzyw gumowych, które charakteryzują się najlepszymi właściwościami amortyzacyjnymi, ale też różne inne podłoża, zarówno syntetyczne, jak i naturalne.
Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw dobiera się do urządzeń zabawowych i innych konstrukcji, które mają zostać zainstalowane na danym obiekcie. Trzeba wybrać nie tylko typ podłoża, ale też jego grubość oraz wyznaczyć obszar, na którym ma być zamontowane. Robi się to w oparciu o wytyczne zawarte w normie PN-EN 1177.
Czym jest maksymalna wysokość swobodnego upadku?
Wysokość swobodnego upadku to najważniejszy parametr urządzenia zabawowego pod kątem doboru odpowiedniej nawierzchni bezpiecznej. Jest to maksymalna wysokość w pionie od punktu podparcia ciała do położonego najniżej punktu upadku, wyrażona w centymetrach. Im wyższa jest wysokość swobodnego upadku, tym większą wartość powinien przyjmować również parametr HIC nawierzchni.
HIC to z kolei nic innego, jak tak zwane kryterium urazu głowy. Oznacza maksymalną wysokość, z której dziecko może upaść, tak aby uderzenie głową o podłoże nie stało się przyczyną śmierci, również wyraża się ją w centymetrach. Różne rodzaje nawierzchni mają różne wartości HIC, kluczowe jest to, aby wybrać właściwą do danego urządzenia.
Typy nawierzchni bezpiecznych na place zabaw
Istnieje jedno miejsce, z którym nierozerwalnie łączy się bezpieczna nawierzchnia, plac zabaw. Cennik może być mocno zróżnicowany w zależności m.in. od renomy producenta czy jakości tworzywa, a w większości przypadków podłoże nie jest nawet wyceniane osobno – klientowi przedstawia się koszt wykonania całego placu zabaw.
Producent urządzeń zabawowych będzie najlepiej wiedział, jaki rodzaj nawierzchni sprawdzi się w danym przypadku najlepiej, wyliczy odpowiednią grubość oraz określi obszar, na jakim musi być ona położona. Warto zdać się na wiedzę i doświadczenie ekspertów z godnych zaufania firm, aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w zgodzie z obowiązującymi normami.
Poniżej opisujemy najczęściej wybierane bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw o dobrych parametrach amortyzacyjnych.
Nawierzchnie wylewane
Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw wylewana z granulatu gumowego ma doskonałe właściwości amortyzacyjne, ale na tym jej zalety się nie kończą. To znakomita opcja, gdy zależy nam na efektownej estetycznie aranżacji, gdyż za jej pomocą możemy uzyskać praktycznie każdy kolor i wzór. Ten rodzaj podłoża bywa pomocny podczas porządkowania przestrzeni, bo można ją łatwo podzielić wizualnie na strefy czy namalować jakieś plansze do gier.
Maty przerostowe
Maty przerostowe, jak sama nazwa wskazuje, są to bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw, przez które może swobodnie przerastać trawa. Mają postać gumowej, antypoślizgowej siatki, która świetnie tłumi uderzenia, a jednocześnie nie rzuca się w oczy, gdyż maskuje ją trawnik. Z daleka często w ogóle tej maty nie widać, co daje bardzo naturalny efekt. Podłoże nie powoduje też gromadzenia się na placu zabaw wody opadowej, a więc nie sprzyja tworzeniu się kałuż.
Płytki gumowe
Wykonane z gumy płytki to wyjątkowo bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw. Mogą być produkowane z granulatu SBR lub EPDM, a dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Szczególnie ciekawym i przydatnym elementem na obiekcie rekreacyjnym będą płytki z różnego rodzaju malunkami – za pomocą cyferek i innych oznaczeń ułożyć można plansze do gier.
Nawierzchnia z piasku
Nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw może też być wykonana z piasku. Rzecz jasna, aby miał on dobre właściwości amortyzacyjne, należy z niego usypać warstwę o grubości dostosowanej do wysokości swobodnego upadku z konkretnego urządzenia. Piasek powinien mieć również odpowiednią frakcję (0,25 mm – 2,00 mm) oraz posiadać atest bezpieczeństwa. Jego zalet
Jak wybrać nawierzchnię bezpieczną?
W strefie bezpiecznego upadku z urządzenia musi znaleźć się nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw. Nie wolno stosować żadnych twardych podłoży, na przykład betonu czy ubitej ziemi. Zapobieganie upadkom nie jest jedyną rolą, jaką pełni nawierzchnia bezpieczna. Plac zabaw musi być też estetyczny, a podłoże ma ogromny wpływ na finalny efekt.
Najwięcej możliwości aranżacyjnych stwarza gumowa bezpieczna nawierzchnia. Plac zabaw może dzięki niej stać się prawdziwie baśniową krainą. Do wyboru mamy różne warianty podłoży z gumy, wśród których prym wiodą nawierzchnie wylewane z granulatu oraz miękkie płytki o wielu wzorach i kolorach. Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnym wyglądzie, warto rozważyć maty przerostowe – gumowe kratki, przez które swobodnie może przerastać trawa.
Równie istotne jest, by stworzyć jak najbardziej funkcjonalny plac zabaw. Bezpieczna nawierzchnia powinna umożliwiać sprawne odprowadzanie nagromadzonej wody opadowej, tak aby przestrzeń po deszczu jak najszybciej ponownie nadawała się do użytku. Szczególnie korzystnym wyborem będą pod tym kątem maty przerostowe.
Jak utrzymać w dobrej kondycji nawierzchnie bezpieczne?
Sposób konserwacji zależy oczywiście od tego, jaka konkretnie jest to nawierzchnia bezpieczna. Plac zabaw powinien być czysty, prezentować się estetycznie i przez cały czas spełniać wyśrubowane wymogi bezpieczeństwa.
Podłoża syntetyczne z reguły nie są problematyczne pod kątem utrzymania czystości. Gumowe płytki czy nawierzchnie wylewane łatwo się zmywa, jednak trzeba zwracać uwagę, czy z czasem nie pojawiły się na ich powierzchni odkształcenia czy ukruszenia (zwłaszcza po zimie). Może się okazać, że konieczna będzie wymiana pojedynczego elementu lub nawet całej nawierzchni.
Konserwacja niektórych tworzyw może też polegać na nałożeniu na nie specjalnej warstwy ochronnej. Nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw w postaci maty przerostowej wiąże się z koniecznością zadbania o odpowiednią kondycję trawnika, co oznacza m.in. okresowe przycinanie czy nawożenie.
W przypadku nawierzchni sypkich (np. piasku) konieczne jest systematyczne wyrównywanie ich poziomu, aby nadal spełniały one normy w zakresie amortyzacji upadków. Warto je również co jakiś czas grabić, by wyrównać ich powierzchnię i pozbyć się drobnych zanieczyszczeń.
Przynajmniej raz na kilka lat wszystkie nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw powinny być badane pod kątem zachowania przez nie optymalnych parametrów amortyzacyjnych (zleca się w tym celu badanie HIC).
Podsumowanie
Nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw to element, bez którego trudno mówić o zabawie w warunkach niestwarzających dla dzieci żadnego zagrożenia. Istotny jest rodzaj podłoża, jego grubość oraz obszar wokół danego urządzenia zabawowego, na którym jest położone. Artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Activeline, która oferuje doskonałej jakości nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw.
Artykuł sponsorowany