Tracisz pracę, nie masz środków na opłacenie rachunków i raty kredytu. Dlatego najpierw komornik zajmuje twoje mienie, a później bank przejmuje twoją nieruchomość. Niestety, jeśli odpowiednio nie zadbasz o swoją przyszłość, ten scenariusz może dotyczyć i ciebie. Nie chcesz być w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być polisa od utraty dochodu. Przekonaj się, że takie ubezpieczenie pozwoli ci spać spokojniej.
Utrata dochodu = problemy finansowe? Niekoniecznie!
Jeździsz na zagraniczne wakacje, lubisz jeść na mieście i od czasu do czasu dajesz się skusić na większy shopping. Nie musisz martwić się o to, czy starczy ci pieniędzy na opłaty za mieszkanie i na zapłacenie raty kredytu. Jednak do tego, aby sielanka zmieniła się w koszmar, wystarczy niewiele. – twoje poczucie bezpieczeństwa finansowego może zburzyć utrata stabilnej i dobrze płatnej pracy lub zdolności do jej wykonywania.
Jako odpowiedzialny dorosły człowiek przygotuj się i na taką sytuację. Co możesz zrobić?
1. Regularnie odkładaj pieniądze, żeby w przypadku utraty pracy mieć solidne koło ratunkowe
Pamiętaj jednak, że powinna być to przynajmniej kilkukrotność twojego obecnego, miesięcznego wynagrodzenia. Poszukiwania nowej pracy mogą zająć trochę czasu, dlatego twoje „żelazne” oszczędności muszą być większą kwotą. Niestety takie pieniądze odłożone na czarną godziną zwykle topnieją w mgnieniu oka – jeżeli z dnia na dzień stracisz źródło dochodu, dysponuj nimi rozsądnie.
2. Wykup ubezpieczenie od utraty dochodu
Składka takiego ubezpieczenia to na pewno nie pieniądze wyrzucone w błoto. To cena za twój spokojny sen i stabilną sytuację materialną – czyli coś, co jest bezcenne. Gdy będziesz mieć problemy zawodowe, a pracodawca wypowie ci umowę o pracę, nie staniesz pod ścianą. Będziesz jeszcze przez jakiś czas mieć środki do życia, dlatego zyskasz nieco czasu, aby na nowo uporządkować swoje sprawy i znaleźć atrakcyjne zatrudnienie.
Wtedy otrzymasz odszkodowanie za utratę dochodu
To, kiedy ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania z tytułu utraty dochodu, jest szczegółowo opisane w umowie polisy. Istnieją jednak ogólne zasady, które stosują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Takie odszkodowanie dostanie ten, kto:
- straci pracę
Niektórzy ubezpieczyciele zakładają wypłatę świadczenia tylko wtedy, gdy to pracodawca wypowie umowę. Natomiast inni nie precyzują tego, która ze stron musi ją rozwiązać, aby ubezpieczony mógł otrzymać odszkodowanie.
Świadczenie wypłaca się też, jeżeli utrata zatrudnienia było następstwem zamknięcia zakładu pracy.
Do zwolnienia nie może jednak dojść z winy pracownika. Dotyczy to sytuacji, kiedy zatrudniony nie wywiązywał się ze swoich obowiązków, łamał przepisy i otrzymał wypowiedzenie dyscyplinarne.
Do rozwiązania umowy o pracę nie może dojść także w okresie karencji. Jest to wskazany przez ubezpieczyciela czas po wykupieniu polisy, w którym nie ma on obowiązku wypłaty odszkodowania. Okres karencji może być różny w zależności od polityki wewnętrznej firmy ubezpieczeniowej;
- przestanie prowadzić swoją działalność gospodarczą;
- nie będzie mógł pracować – na skutek trwałej lub częściowej utraty zdolności do pracy. Może być ona następstwem choroby lub wypadku;
- jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna
Jednak odszkodowania nie dostanie ten, kto z własnej winy straci prawo do zasiłku. Może tak się stać, jeżeli np. odmówi udziału w kursie doszkalającym czy stażu organizowanym przez urząd pracy.
Przeczytaj jeszcze więcej o ubezpieczeniu od utraty dochodu na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-od-utraty-dochodu-na-czym-polega/137.html.
Jaką pomoc finansową zapewnia ubezpieczenie od utraty dochodu?
Ubezpieczenie od utraty dochodu może być częścią polisy na życie. Ofertę zapewniającą taki zakres ochrony znajdziesz m.in. na www.rankingubezpieczennazycie.pl.
Jest to jednak również produkt ubezpieczeniowy dołączany do kredytu hipotecznego. Składka takiej polisy jest wtedy doliczana do raty i wraz z nią pobierana przez bank z konta kredytobiorcy. Takie ubezpieczenie to ochrona interesów zarówno samego ubezpieczonego, jak i kredytodawcy. Bank, którego klient wykupił taką polisę, mniej ryzykuje – ma większą pewność regularnej spłaty hipoteki.
Dlatego też ubezpieczenie od utraty dochodu może zapewniać wypłatę odszkodowania:
- w wysokości raty kredytu – i to przez kilka lub kilkanaście miesięcy – w zależności od warunków zawartej umowy;
- w określonej w umowie kwocie i przez wskazany tam czas;
- w kwocie odpowiadającej równowartości miesięcznych wydatków na mieszkanie z hipoteką na rzecz banku – ubezpieczyciel pokryje koszty rachunków za media i opłaty administracyjne.
Wyjdź na chwile poza swoją strefę komfortu i wyobraź sobie, że z dnia na dzień tracisz pracę lub że twój stan zdrowia uniemożliwia ci zarabianie pieniędzy. Zmusi cię to nie tylko do rezygnacji z przyjemności, ale być może do szukania pomocy finansowej u rodziny. Nie pozwól, aby tak się stało. Twoja przyszłość finansowa może być stabilna mimo zawirowań w życiu zawodowym, wypadku lub choroby. Kluczem do tego jest ubezpieczenie od utraty dochodu.
Artykuł sponsorowany