region
15 października będziemy wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Wraz z głosowaniem przeprowadzone zostanie referendum ogólnokrajowe. Pojawią się na nim pytania odnoszące się do wyprzedaży majątku państwowego, podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji bariery na granicy polsko-białoruskiej oraz przyjęcia nielegalnych migrantów.
Każdy wyborca otrzyma trzy karty do głosowania.
mówi Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Jak oddać ważny głos? – Na dole każdej z kart będzie znajdowała się informacja – podkreśla Piotr Sarnacki
Frekwencja w przypadku referendum jest liczona na podstawie liczby ważnych kart do głosowania, wyjętych z urn. Wliczane są do niej nawet głosy nieważne. Aby referendum było wiążące musi w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. Udział w referendum nie jest obowiązkowy. Należy jednak pamiętać, aby zasygnalizować komisji obwodowej odmowę wzięcia udziału w głosowaniu.
Przed wrzuceniem głosu do urny powinniśmy się wylegitymować. Można to zrobić, okazując dowód osobisty lub inny ważny dokument ze zdjęciem – przypomina dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Uprawniony do głosowania jest każdy obywatel Polski, który ukończył 18. rok życia. Nie może to być osoba ubezwłasnowolniona, która została pozbawiona praw publicznych lub wyborczych.
Wybory już 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte między 7 a 21.