Suwałki
Wiesław Stelmach, ekonomista i wieloletni skarbnik miasta Suwałki został Suwalczaninem Roku 2022. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Wyróżnienie odebrał podczas charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafi na pomoc uzdolnionym dzieciom.
Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5, wybrała kapituła konkursu na czele z przewodniczącym Stanisławem Łobaczem, laureatem ubiegłorocznego plebiscytu.
– To nagroda za ponad 20 lat fachowej, sumiennej pracy na rzecz Suwałk i Suwalczan. Za skuteczne i odpowiedzialne stanie na straży bezpieczeństwa miejskich finansów. Za konsekwencję w utrzymaniu bezpiecznych wskaźników zadłużenia i odwagę w wydatkowaniu środków na inwestycje, kiedy był ku temu dogodny czas. Za umiejętne odróżnianie zbędnego ryzyka od szans – wyjaśniał.
Kapituła plebiscytu doceniała przede wszystkim zaangażowanie Suwalczanina Roku w ponad dwudziestoletnią pracę na rzecz miasta na stanowisku skarbnika. Dumny bądź co bądź tytuł wiązał się z poważnymi wyzwaniami. Kiedy w 2001 roku Wiesław Stelmach obejmował funkcję kryzys finansów publicznych przyjął katastrofalne rozmiary. Samorządy zmagały się z przebudową systemu finansowania.
Po przejęciu przez miasto instytucji kultury pieniądze na ich prowadzenie spływały z półrocznym opóźnieniem. W efekcie nie starczało nawet na płace pracowników. W tych warunkach musiał się nie lada nagimnastykować, aby miasto funkcjonowało jak należy. W 2010 roku, po nagłej śmierci Józefa Gajewskiego, prezydenta Suwałk do czasu wyborów nowego włodarza, na cztery miesiące objął stery miasta. Przez 22 lata dbał, aby zachować finanse miasta w jak najlepszym stanie.
Pilnował zadłużenia, aby nie przekraczało niebezpiecznych poziomów. Kiedy trzeba, delikatnie, acz stanowczo hamował zapędy inwestycyjne radnych i prezydenta. Kiedy pojawiały się szanse na wysokie dotacje, potrafił skroić budżet tak, aby miasto wykorzystało możliwości. Natomiast kiedy sytuacja tego wymagała, godził się na ryzyko.
Niedawno przeszedł na emeryturę.
Zwycięstwa w plebiscycie gratulowali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej, Jarosław Zieliński i Mieczysław Baszko, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Stefan Krajewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk oraz Jacek Niedźwiedzki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.
Podczas balu odbyła się licytacja, z której dochód trafi na pomoc uzdolnionej młodzieży.
Obrazy i pamiątki na licytację przekazali między innymi Krystyna Zachwatowicz-Wajda, profesor sztuki i scenograf, Bronisław Komorowski, były prezydent Polski, malarki Elżbieta Murawska i Ewa Miazek, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej. Wśród przedmiotów między innymi narty Kamila Stocha, które przekazał Jacek Niedźwiedzki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, czy piłeczka z podpisem Igi Świątek przekazana przez Mieczysława Baszko, posła i prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS.
Podczas tegorocznej gali udało się zebrać ponad 33 tys. złotych.
Mecenas Plebiscytu: Stollar Systemy Okienne, Sponsor Złoty: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Meliorex, Sponsorzy Srebrni: Malow Suwałki, Zakład Produkcyjno-Budowlany Betonex.