W biegu karnawałowym, który odbędzie się niebawem w Suwałkach, udział wezmą osoby biegające regularnie i zupełni amatorzy. Choć wydarzenie ma charakter rozrywkowy, to warto się do niego przygotować.
W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kreatyna, którą wielu sportowców stosuje, aby wzmocnić swój organizm. Sprawdzimy, czy jest bezpieczna, jak działa na organizm i jaką wybierać. Ta wiedza przyda się nie tylko biegaczom, ale też osobom uprawiającym inne sporty; np. piłkę nożną.
Czym jest i jak działa kreatyna?
Kreatyna jest substancją występującą w mięśniach i ścięgnach kręgowców. Większość, bo aż 95% znajduje się w mięśniach szkieletowych. Organizm wykorzystuje się do wytworzenia energii podczas wysiłku fizycznego. Jest więc niezbędna do życia i musi być uzupełniana. Źródłem kreatyny są m.in. wołowina, łosoś, dorsz, tuńczyk czy krewetki.
Dla sportowców wyczynowych może to być jednak za mało, dlatego przyjmują oni kreatynę w postaci suplementów diety. Ta alternatywa jest też dobra dla wegan, którzy nie jedzą mięsa i ryb. W suplementach omawiana substancja występuje w formie monohydratu kreatyny, który wpływa na syntezę białek mięśniowych.
Co daje stosowanie kreatyny?
Przyjmowanie kreatyny jako suplement diety powoduje:
- przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej;
- wzrost włókien mięśniowych;
- lepszą wydolność fizyczną w treningu biegowym;
- większą wydajność treningu siłowego;
- spowolnienie rozwoju choroby Parkinsona;
- obniżenie poziomu cukru we krwi.
Połączenie kreatyny z treningiem daje szybszy przyrost masy mięśniowej, a więc efekty ćwiczeń widoczne są w krótszym czasie. Następuje też przyspieszenie regeneracji mięśni, co wpływa na mniejsze zmęczenie i szybki powrót do formy po kontuzji.
Różne formy kreatyny
Najczęściej wybierany i najczystszy jest monohydrat kreatyny. Jednak na rynku suplementów diety znajdziemy też inne rodzaje kreatyny, takie jak:
- jabłczan kreatyny,
- cytrynian kreatyny,
- fosfokreatyna,
- chlorowodorek kreatyny,
- stak kreatynowy.
Wchłanianie cząsteczki kreatyny połączonej z różnymi substancjami, np. kwasem jabłkowym, następuje w różnym tempie. Stosowana przez sportowców kreatyna powinna być dostosowana do rodzaju i natężenia aktywności.
Skutki uboczne
Należy dawkować kreatynę zgodnie z zaleceniami, które znajdziemy m.in. na opakowaniu suplementu diety. W przypadku regularnej suplementacji należy zachować szczególną ostrożność. Zbyt duży wzrost masy mięśniowej może być bowiem niebezpieczny dla organizmu. Czasem pojawiają się skurcze i nadwyrężenie mięśni. Kreatynę należy odstawić, jeśli mamy problemy z nerkami i wątrobą. Powoduje ona bowiem odwodnienie i może nasilać uszkodzenie tych narządów.
Artykuł sponsorowany