region
Wilki z Puszczy Rominckiej uwielbiają bobry… Zjadać bobry – precyzują polscy naukowy, którzy zbadali dietę tych drapieżników bytujących w północno-wschodniej Polsce. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Gdańskiego przeanalizowali zawartość 165 wilczych odchodów znalezionych w polskiej części Puszczy Rominckiej.
– Wyniki naszej pracy zaskoczyły wszystkich, bo bobry stanowią aż niemal 46 procent biomasy zjadanego przez te wilki pokarmu – mówi kierująca projektem dr hab. Sabina Nowak, profesor UW i prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Można to wytłumaczyć różnymi czynnikami, w tym zmianami w liczebności populacji zwierząt kopytnych i bobrów, czy też łatwością dostępu do bobrów na skutek susz.
Dla porównania – dieta wilków z Wigierskiego Parku Narodowego to 41 procent biomasy odchodów.
Zestawienie wyników badań ze wszystkich kompleksów leśnych w kraju pokazuje, że bobrami najczęściej odżywiają się wilki z naszego regionu. Puszcza Romincka leży na granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim i Litwą, zajmuje obszar o powierzchni 480 kilometrów kwadratowych.
W diecie wilków, w skali całej Polski, dominują wszystkie dzikie ssaki kopytne. Wilki atakują sarny, dziki, jelenie czy daniele. Wilk, jako drapieżnik ze szczytu piramidy pokarmowej, konsumuje zwierzęta ranne i osłabione przez choroby.
Naukowcy uważają, że dieta „naszych” wilków może prawdopodobnie przekładać się na pieniądze. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wypłaciła w 2022 roku prawie 35 milionów złotych odszkodowań i rekompensat za szkody wyrządzane przez bobry. Uważa się, że gdyby nie dieta wilków, szkody mogłyby być dużo większe.
Wyniki badań można znaleźć tutaj.