warmińsko- mazurskie
Podawanie sondażowych wyników czy też prowadzenie agitacji – policjanci z Warmii i Mazur otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących złamania ciszy wyborczej. Wszystkie przypadki są wyjaśniane przez funkcjonariuszy.
Trwa druga tura wyborów samorządowych. Związana z tym cisza wyborcza obowiązuje od północy w piątek (19.04) do godziny 21.00 w niedzielę (21.04). Zabroniona w tym czasie jest wszelka agitacja wyborcza – zakazane jest wywieszanie plakatów czy banerów, wręczanie ulotek bądź organizowanie spotkań wyborczych. Ostrożność należy zachować również w Internecie.
Wszelkie incydenty należy zgłaszać na policję. Państwowa Komisja Wyborcza Poinformowała podczas konferencji, że w całym kraju doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, a 5 incydentów odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim. W sobotę (20.04) usunięto z pasa zieleni 71 tablic z plakatami z wizerunkiem kandydata.
Policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie zgłoszone sprawy.
Mówiła mł. asp. Karolina Hrynkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
W województwie podlaskim odnotowano jeden incydent związany z naruszeniem ciszy wyborczej. W sobotę (20.04) wieczorem augustowscy policjanci zostali poinformowani, że na portalu społecznościowym umieszczony został post z fotografią baneru wyborczego jednego z komitetów. Funkcjonariusze prowadzą czynności z artykułu 498 kodeksu wyborczego, który mówi, że „Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą, podlega karze grzywny”.
Przypomnijmy, że za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł, a za podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży grzywna może wynieść nawet milion złotych.
Jeśli głosowanie w ramach drugiej tury wyborów samorządowych będzie przebiegać bez zakłóceń cisza wyborcza będzie trwała do godziny 21.00.