Augustów
We wrześniu ruszą kontrole prawidłowości segregacji śmieci w Augustowie.
Jak informuje ratusz, jeśli nieczystości będą nieprawidłowo posegregowane lub będą zawierać materiały niepodlegające odbiorowi, zostaną oznaczone specjalną, żółtą naklejką. To sygnał dla mieszkańca, że wymagana jest ponowna segregacja i umieszczenie odpadów w worku lub pojemniku odpowiednim dla danej frakcji. Prawidłowo zapełniony worek lub pojemnik zostanie odebrany przez firmę wywozową w kolejnym terminie odbioru.
W sytuacji powtarzającej się nieprawidłowej segregacji, na pojemniku zostanie umieszczona czerwona naklejka. Pracownik firmy wywozowej wpisze na niej datę i godzinę. Następnie powiadomi o tym pracowników urzędu, a to skutkować będzie wszczęciem postępowania. Na jego końcu jest wydanie decyzji nakładającej podwyższoną opłatę wobec właściciela nieruchomości, na której stwierdzono nieprawidłową segregację odpadów.
Jak już informowaliśmy, będzie to trzykrotność stawki podstawowej. Stawka wzrośnie więc z 33 na 99 złotych od osoby.
W przypadku zabudowy wielorodzinnej podwyższona opłata zostanie nałożona na wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową, które kosztami obciążą właścicieli lokali.
O właściwej segregacji śmieci można mówić, gdy odpady dzielone są na pięć frakcji. Musi to być papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, bioodpady oraz odpady zmieszane.
Zasady segregacji:
Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wrzucaj do pojemnika – Odpady Zmieszane:
gąbki, szmatki
kurz z odkurzacza
maszynki do golenia
niedopałki papierosów
olej do smażenia
paragony ze sklepu/bankomatu
pergamin
piasek
plastikowe opakowania po tłuszczu
porcelana, fajans
produkty higieniczne (pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata)
produkty skórzane, futrzane
torebki po herbacie
włosy, sierść, pióra
zatłuszczony papier
zapalniczka (pusta)
zbite naczynia, szklanki, kieliszki
zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne
zużyte ubrania, tekstylia, obuwie
żwirek czy trociny z kuwet dla zwierząt
saszetki po kosmetykach
tubki po paście do zębów
Tego nie wyrzucamy: odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, baterie, akumulatory, lekarstwa, odpady medyczne, świetlówki, opakowania po środkach ochrony roślin, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.