Kindergeld to niemieckie świadczenie rodzinne, które przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, a w określonych przypadkach nawet do 25. roku życia. Dzięki temu świadczeniu rodziny otrzymują wsparcie finansowe w pokryciu kosztów związanych z wychowaniem dziecka. Polskie rodzinyrównież mogą ubiegać się o Kindergeld. Jakie należy spełniać warunki?
Kto ma prawo do Kindergeld?
Kindergeld przysługuje rodzinom, w których przynajmniej jedno z rodziców dzieci legalnie pracuje w Niemczech. Ważne abyodprowadzać tam składki na ubezpieczenie społeczne a także posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy (przebywać na terenie Niemiec powyżej 183 dni). Nie ma znaczenia, gdzie przebywa drugi rodzic. Nawet jeśli dzieci mieszkają na stałe w Polsce, polskie rodziny mogą ubiegać się o to świadczenie.
Jakie są wymagania wiekowe i ile można zyskać?
Kindergeld można otrzymywać na dziecko pracującego w Niemczech rodzica, do ukończenia 18. roku życia. Jeżeli dziecko się uczy można przedłużyć ten okres do 25. roku życia. W przypadku kiedy dziecko jest niepełnosprawne w stopniu znacznym, uniemożliwiającym mu samodzielne utrzymanie, Kindergeld przysługuje bez limitu wiekowego.
Stawki Kindergeld były w poprzednich latach zróżnicowane w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Obecnie, na każde dziecko przysługuje 250 euro miesięcznie.
Jeśli rodzina otrzymuje już świadczenia na dziecko w Polsce, takie jak 800+, to kwota Kindergeld może zostać pomniejszona o wysokość polskiego świadczenia. Niemcy stosują zasadę koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE. Oznacza to, że jeżeli którykolwiek z rodziców dziecka jest w Polsce uznany za osobę aktywną zawodowo, w pierwszej kolejności świadczenia wypłaca kraj, w którym mieszka dziecko, a Niemcy wypłacają ewentualną różnicę.
Jak ubiegać się o Kindergeld?
Aby uzyskać Kindergeld, należy złożyć wniosek do niemieckiej Kasy Rodzinnej (Familienkasse). Proces ten wymaga dostarczenia szeregu dokumentów, między innymi:
- zaświadczenia o zatrudnieniu pracującego w Niemczech rodzica,
- aktu urodzenia dziecka,
- potwierdzenie miejsca zamieszkania rodziny w Polsce.
Dodatkowo, należy starannie wypełnić formularze przygotowane przez Familienkasse.
Dlaczego warto składać wniosek o Kindergeld?
Kindergeld stanowi znaczące wsparcie finansowe,które można przeznaczyć na rozwój i edukację dziecka. Zwłaszcza dla rodzin, w których jeden z rodziców pracuje za granicą, dodatkowe środki mogą być ważnym elementem budżetu domowego. Starając się uzyskać Kindergeld warto rozważyć oferty profesjonalistów, takich jak TimeTax https://www.timetax.pl/niemieckie-swiadczenie-rodzinne-kindergeld/ .Dzięki korzystaniu z ich usług zyskasz pewność poprawności wypełnienia wniosków i wsparcie, na całym etapie komunikacji z urzędem.
Artykuł sponsorowany