Wybór najlepszego agregatu prądotwórczego zależy od jego przeznaczenia, dlatego trudno wskazać jednoznaczną definicję „idealnego” urządzenia. Każdy użytkownik ma inne potrzeby, które mogą wymagać specyficznych funkcji. Istnieją jednak pewne cechy i parametry, które zawsze warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o zakupie agregatu. Poniżej przedstawiamy te, które są najważniejsze podczas wyboru odpowiedniego modelu.
Dopasowanie agregatu do potrzeb użytkownika
Podstawą przy wyborze dobrego agregatu prądotwórczego jest jego dopasowanie do potrzeb danego użytkownika. Każdy inwestor ma inne wymagania, które wynikają z konkretnego przeznaczenia generatora. Inaczej dobierany będzie agregat do zasilania domu jednorodzinnego, inaczej do obsługi imprez plenerowych, a jeszcze inne potrzeby będzie miał właściciel gospodarstwa rolnego czy szpitala. W każdym przypadku na znaczeniu zyskują inne parametry techniczne. Ostatecznie to użytkownik, którego agregat spełnia określone wymagania, będzie z niego zadowolony.
Jeśli szukasz dodatkowych informacji o najpopularniejszych modelach agregatów prądotwórczych dostępnych na rynku, warto zajrzeć do rankingu dostępnego pod adresem: https://proton-polska.pl/Ranking-agregatow-pradotworczych-TOP-5-najpopularniejszych-blog-pol-1716633650.html. Tam znajdziesz zestawienie agregatów, które zdobyły uznanie użytkowników, co może być pomocne przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Wysoka jakość komponentów
Niezależnie od tego, do jakiego zastosowania agregat jest przeznaczony, jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednia klasa jego komponentów. Szczególną uwagę należy zwrócić na silnik oraz prądnicę, ponieważ ich jakość w dużym stopniu decyduje o trwałości całego urządzenia. Agregaty dostępne na rynku mogą mieć prądnice wykonane z aluminium lub miedzi. Warto wybierać te drugie, ponieważ miedź przewodzi prąd znacznie lepiej niż aluminium, a do tego nie ulega utlenianiu, co przekłada się na dłuższą i bardziej bezawaryjną pracę agregatu.
Najważniejsze cechy i parametry dobrych agregatów prądotwórczych
Dobry agregat prądotwórczy powinien posiadać zestaw określonych właściwości, które pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo, parametry pracy oraz komfort użytkowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Stabilizacja napięcia (AVR)
Wytwarzanie energii elektrycznej w agregacie wiąże się z naturalnymi dla tego urządzenia wahaniami napięcia, które są niebezpieczne dla wrażliwej elektroniki. Fluktuacje napięcia mogą prowadzić do uszkodzeń urządzeń elektronicznych, które dziś występują niemal wszędzie – od komputerów po sprzęt AGD. Żeby zapobiec usterkom odbiorników, agregaty powinny być wyposażone w regulator napięcia AVR (Automatic Voltage Regulator). AVR zapewnia stabilizację napięcia i chroni przyłączone urządzenia.
Opcjonalność SZR (ATS)
System SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy), znany również jako ATS (Automatic Transfer Switch), to funkcja automatycznego uruchamiania agregatu w przypadku zaniku zasilania z sieci i wyłączania go po przywróceniu prądu. Funkcja ta jest nieoceniona tam, gdzie nieplanowane przerwy w dostawie energii mogą powodować problemy – w szpitalach, firmach czy obiektach komercyjnych, ale także w domach jednorodzinnych. W sytuacjach, gdzie agregat pracuje niezależnie od sieci, np. na placach budowy czy podczas imprez plenerowych, SZR nie jest potrzebnym systemem. Warto jednak wybrać model, który oferuje tę funkcję, jeśli planuje się przyszłe wykorzystanie agregatu w obiektach przyłączonych do sieci elektroenergetycznej, nawet jeśli pierwotnie stosowany jest on do pracy w odseparowaniu od sieci.
Niski poziom hałasu
Agregaty prądotwórcze generują hałas, który w pewnych warunkach może być uciążliwy. Pełne wyciszenie agregatów nie jest możliwe – stosowane do tego celu materiały zapewniające dobrą izolację akustyczną, są jednocześnie świetnymi termoizolatorami, utrudniającymi odprowadzanie ciepła. Zapewnienie wyciszenia przez producenta generatora jest więc balansowaniem między ograniczeniem hałasu, a właściwym chłodzeniem.
Na rynku można nabyć agregaty, które emitują stosunkowo niski poziom hałasu. Przykładem może być urządzenie o poziomie 72 dB, co czyni go cichszym od standardowego odkurzacza domowego. Wybór cichego agregatu ma duże znaczenie szczególnie w miejscach, gdzie hałas może być problemem, np. w okolicach budynków mieszkalnych.
Możliwość pracy wewnątrz i na zewnątrz
Nie wszystkie agregaty muszą być stacjonarne i instalowane na zewnątrz budynków. Wiele mniejszych, przenośnych modeli w obudowach może być używanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Takie urządzenia sprawdzą się np. w pracach budowlanych, w terenie, przy obsłudze imprez plenerowych, ale także w gospodarstwach domowych. Istotne jest jednak w ich przypadku zapewnienie odpowiedniego odprowadzenia spalin. Wewnątrz pomieszczeń, np. w garażach, można korzystać z agregatu, jeśli uzupełni się go o specjalny wąż służący do odprowadzania spalin poza budynek.
Artykuł sponsorowany