Ósma rocznica śmierci Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda gosciem Radia 5 17.06.16. jpg

Andrzej Wajda zdjęcie archiwalne

Suwałki

Dzisiaj (09.10) przypada ósma rocznica śmierci Andrzeja Wajdy. Urodzony w Suwałkach najsłynniejszy polski reżyser odszedł 9 października 2016 roku w wieku 90 lat.

Andrzej Wajda był reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, działaczem „Solidarności”i filantropem.

Jego dzieła należą do kanonu światowej kinematografii. Do historii kina przeszły jego filmy: „Popiół i Diament”, „Kanał”, „Wesele”, a także„Ziemia Obiecana”, „Człowiek z marmuru”i „Katyń”oraz , „Panny z Wilka”, „Pan Tadeusz” i „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W 2000 roku za całokształt twórczości uhonorowany został Oscarem.

Andrzej Wajda był też Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Orderu Orła Białego, francuskiego Orderu Narodowego Legii Honorowej oraz członkiem prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Suwałki były nie tylko miejscem urodzenia wielkiego reżysera. Mieszkał tu do ukończenia ośmiu lat, a w pierwszych częściowo wolnych wyborach parlamentarnych w czerwcu 1989 roku wystartował z okręgu, który obejmował ówczesne województwo suwalskie zdobywając mandat senatora.

W czerwcu 2016 roku uhonorowany został nagrodą prezydenta Suwałk – „Włócznią Jaćwingów”. Odwiedził wtedy dom, w którym się urodził, spotkał się z mieszkańcami i wspominał dzieciństwo.

Imię Andrzeja Wajdy nosi w Suwałkach jedna z ulic w centrum miasta oraz sala koncertowo-widowiskowa Suwalskiego Ośrodka Kultury. Przy budynku, w którym się urodził, mieści się instalacja przedstawiająca podpis artysty.

Exit mobile version