Region
55 milionów euro otrzymają miasta zrzeszone w Cittaslow.
We wtorek (26.11) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano umowę pomiędzy samorządem województwa warmińsko-mazurskiego, a Stowarzyszeniem Polskie Miasta Cittaslow.
W poprzedniej perspektywie finansowej wspierane były zadania z zakresu m.in. rewitalizacji, kultury oraz aktywizacji społecznej. Tym razem środki zostaną przeznaczone na działania poprawiające jakość powietrza.
W województwie warmińsko-mazurskim do stowarzyszenia Cittaslow należą gminy: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Braniewo, Dobre Miasto, Działdowo, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lidzbark, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Orneta, Pasym, Reszel, Ryn oraz Sępopol. To te miasta otrzymają dofinansowanie na projekty związane m.in. ekologią i niskoemisyjnością.
Jak powiedział podczas wtorkowego (26.11) podpisania umowy Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, większość pieniędzy będzie zainwestowana na takie cele jak termomodernizacja czy odnawialne źródła energii.
Przypomnimy, że Międzynarodowa Sieć Miast Cittaslow to organizacja skupiająca miasta, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców poprzez promowanie spokojnego, zrównoważonego rozwoju. Została założona w 1999 roku we Włoszech, a jej głównym celem jest promowanie idei „slow life”, czyli życia w rytmie spokojniejszym, bardziej świadomym, z poszanowaniem tradycji, kultury oraz środowiska naturalnego.
Miasta, które przystępują do sieci Cittaslow, zobowiązują się do realizacji kilku zasad i wartości, takich jak: zrównoważony rozwój, dbanie o środowisko naturalne i promowanie ekologicznych rozwiązań, ochrona lokalnej kultury i tradycji, poprawa jakości życia mieszkańców, czy promowanie zdrowia i jakości jedzenia.