region
Dziś mija 106 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to symboliczna data, która upamiętnia moment, gdy po 123 latach zaborów Polska powróciła na mapę Europy jako niepodległe państwo.
W wielu miastach nie brakuje dziś uroczystości, które przypominają nam o tamtym donośnym wydarzeniu, a także o wyzwaniach, które stały przed nowo odrodzoną Rzeczpospolitą.
Ta szczególna data odnosi się do przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną 11 listopada 1918 roku. Powstanie niepodległej Polski było możliwe dzięki upadkowi starego porządku politycznego, jaki zakończyła I wojna światowa. Była to wielka zmiana nie tylko na mapach, ale także w mentalności Europejczyków, mówi Radiu 5 Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.
Z perspektywy Prus Wschodnich, powrót Polski na mapę Europy oznaczał oderwanie od zachodnich ziem Rzeszy Niemieckiej.
Sprawa Polska łączyła w międzywojniu wszystkie niemieckie siły polityczne.
Dla nas, Polaków, dzień 11 listopada pozostaje symbolem narodowego odrodzenia i wielkich aspiracji. Z perspektywy lat doceniamy nie tylko wolność i niepodległość, ale również trudne relacje i wspólne wyzwania, które kształtowały historię tego regionu. Historia przypomina o konsekwencjach błędów i konfliktów oraz pokazuje, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze.