Prawo pracy ma z założenia chronić – zarówno pracownika, jak i pracodawcę i czynić stosunek pracy uczciwym. Jak raca prawny może pomóc w rozwiązywaniu sporów wynikłych na tym polu?
Rozwiązywanie umowy
Trudnym momentem zarówno dla pracodawcy jak i pracownika może być rozwiązanie umowy o pracę. Z jednej strony zdarzają się sytuacje, w których pracownik chce odejść z dnia na dzień, pozostawiając pracodawcę z nieobsadzonym stanowiskiem. Jeszcze częściej zdarza się, że pracodawca rozwiązuje umowę z przyczyn niezgodnych z prawem, chcąc pozbyć się pracownika. Jak może w tej sytuacji pomóc radca prawny? Przede wszystkim, przeanalizuje sytuację, doradzi pracownikowi, a jeśli nie zostanie on przywrócony do pracy – może go reprezentować podczas postępowania przed sądem. Sprawy z zakresu prawa pracy mogą się przedłużać, dlatego też współpraca z radcą zaoszczędzi nasz czas i nerwy. Radca może reprezentować pracownika na każdym etapie, doradzi też jakie materiały zebrać jako dowody, sporządzi wszelkie pisma procesowe.
Nieprawidłowości w umowach o pracę
Niestety, wiele podmiotów niedbale traktuje umowy o pracę lub też celowo umieszcza w nich postanowienia, które nie są korzystne dla pracownika. Wciąż też proponuje się umowy zlecenie, tak zwane „śmieciówki” w sytuacji, w której ewidentnie należy się umowa o pracę i wszystkie związane z nią benefity. Warto poradzić się radcy prawnego jeszcze przed podpisaniem umowy i negocjować warunki. Ponadto, dobrze wiedzieć o tym, że umowa nie może przedstawiać warunków gorszych niż te, które przewiduje ustawa. Radca prawny znający w szczegółach prawo pracy i będący na bieżąco z nowelizacjami przeanalizuje umowę, zwróci uwagę na niekorzystne postanowienia.
Mobbing
Jedną z najtrudniejszych sytuacji w pracy jest ta, w której pracownik doświadcza mobbingu. Wpływa to na jego funkcjonowanie w firmie, poziom stresu i ogólne samopoczucie. Mobbing może polegać na zastraszaniu, obniżaniu wartości pracownika, poniżaniu go. Dlatego też, mobbing niejednokrotnie staje się powodem sprawy w sądzie. Na czym polega tu trudność? Sprawy o mobbing są skomplikowane z dowodowego punktu widzenia, często to „słowo przeciwko słowu”. Inni pracownicy, którzy na przykład nie zdecydowali się zmienić z tego powodu pracy bywają niechętni do zeznawania, w obawie o konsekwencje tego działania. To pokazuje też niestety jak bardzo skuteczny jest mobbing. Tego typu sprawy są zawsze związane z duża dozą emocji. Dlatego też bardzo przydatna może być pomoc radcy prawnego, który nie tylko dobrze wie, jakie przepisy wykorzystać, jakie zachowania sąd powinien zakwalifikować jako mobbingujące, ale też, który nie da się zastraszyć drugiej stronie. Samodzielne występowanie w swojej sprawie przed sądem może być dla strony trudne i skutkować wycofaniem się ze słusznych roszczeń. Warto mieć pomoc radcy prawnego, nie tylko jako pracownik, ale także jako oskarżany o mobbing pracodawca – nie każde bowiem oskarżenie jest słuszne i w wielu sytuacjach to również pracodawcy muszą się bronić.
Współpraca z radcą prawnym w zakresie spraw z prawa pracy może pomóc w uzyskaniu korzystniejszego rozwiązania.
Artykuł sponsorowany