Wybór idealnego zmiękczacza wody wcale nie jest prostym zadaniem. To obecnie bardzo popularne urządzenia do poprawy jakości wody, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania, rośnie też wybór produktów. Jak porównywać ze sobą zmiękczacze wody, by wybrać ten najlepszy? Na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze zmiękczacza wody?
W obecnych czasach zmiękczacze wody nie są już traktowane jako ekskluzywny dodatek lecz podstawowe wyposażenie gospodarstwa domowego. Odbiorcy wreszcie są w pełni świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z wody o wysokim stopniu twardości i strat generowanych przez jej regularne wykorzystywanie.
Najlepszym rozwiązaniem, bo skupiającym się na walce z przyczyną a nie skutkiem, są właśnie centralne zmiękczacze wody https://www.filtry-do-wody.info/sklep/zmiekczacze-wody/. W tej chwili różnorodność tych produktów jest ogromna i łatwo można się pogubić w tłumie propozycji w szerokim zakresie cenowym. Prawdą jest, że choć zmiękczacze wody różnią się od siebie wyglądem i parametrami, to wszystkie działają na tej samej zasadzie wymiany jonowej. Niezależnie od producenta, w każdym urządzeniu ten proces jest taki sam.
Skoro wszystkie działają tak samo, to jaka różnica, który się wybierze? Czy kierowanie się ceną nie będzie najlepszym wyjściem z sytuacji? Owszem, to jest jakaś droga, ale niekoniecznie najlepsza.Przeczytaj w jaki sposób porównywać dostępne w sklepach zmiękczacze wody. Podobne zasady będą obowiązywały także przy innych stacjach uzdatniania wody.
Parametry techniczne
Pierwszą ważną kwestią są parametry techniczne. Tabelki z wykazami danych posiada każdy zmiękczacz wody i są one dostępne wśród materiałów do pobrania, a niejednokrotnie pojawiają się także w ulotkach oraz innych marketingowych treściach. Z tego jesteśmy w stanie wyczytać podstawowe informacje, między innymi:
- Wymiary zmiękczacza wody
- Ilość żywicy jonowymiennej
- Zużycie wody i soli podczas regeneracji
- Przepływ wody
- Temperaturę wody
- Ciśnienie wody
Dzięki znajomości tych danych możemy zawęzić listę poszukiwanych produktów, do tych które będą sprawdzały się pod względem wydajności w naszym gospodarstwie domowym. Przy doborze zmiękczacza wody najważniejsza jest ilość złoża filtracyjnego wewnątrz.
Na dane techniczne zmiękczaczy wody należy zwracać uwagę, jednak nie powinien to być najważniejszy wyznacznik przy wyborze. Z jakiego powodu? Niektórzy producenci mogą manipulować wartościami, by wyglądały na bardziej atrakcyjne, a w rzeczywistości parametry mogą być zupełnie inne lub co gorsza, mogą sprawiać, że zmiękczacz wody szybciej ulegnie awarii, a praca nie będzie odbywała się prawidłowo.
Rodzaj regeneracji zmiękczacza wody
Choć wszystkie centralne zmiękczacze wody działają na tej samej zasadzie wymiany jonowej i wszystkie potrzebują soli regeneracyjnej do procesu odnowy, to jednak już sama regeneracja nie musi przebiegać w ten sam sposób.
Warto zdecydować się na taki zmiękczacz wody, w którym regeneracja przeprowadzana jest w sposób jak najbardziej wydajny, ale jednocześnie ekonomiczny. Wybór właściwego typu to mniejsze miesięczne koszty utrzymania.
Wykorzystane materiały
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, materiały wykorzystane w produkcji oraz komponenty, tworzące urządzenie, mają ogromne znaczenie. Dobór przez producenta tych, wyróżniających się trwałością, pochodzących od cenionych producentów, potrafi zdziałać naprawdę wiele i co najważniejsze, być swoistą gwarancją tego, że ze zmiękczaczem wody nie będzie się działo nic złego przez lata użytkowania.
Najważniejsze jest oczywiście złoże filtracyjne. W zmiękczaczach wody można spotkać się z dwoma rodzajami żywicy jonowymiennej: polisferyczną i monosferyczną. O wiele większą renomą cieszy się drugi rodzaj. Wynika to ze względu na jednakową budowę każdej cząsteczki. Dzięki temu woda jest równomiernie zmiękczana, a samą żywicę wyróżnia duża trwałość.
Kolejną sprawą jest głowica sterująca. To dzięki niej następuje proces zmiękczania wody i regeneracji. Ten komponent ma ogromne znaczenie, a jego awaria oznacza spore problemy. Warto zwrócić uwagę na producenta, dostępne funkcje oraz budowę głowicy sterującej. W tym przypadku obowiązuje zasada, że im prostsza budowa, tym lepiej – łatwiej o przeprowadzenie serwisu oraz wymianę jednego z elementów, a nie całości. To również ma niebagatelny wpływ na koszty eksploatacji.
Certyfikaty i gwarancja
Urządzenia uzdatniające wodę, które mają styczność z tą, przeznaczoną do spożycia przede wszystkim powinny być bezpieczne w użyciu i skonstruowane z materiałów o potwierdzonej jakości. Najlepiej takie, których bezpieczeństwo zastosowania potwierdzają certyfikaty. Wtedy mamy większą pewność, że kupiony przez nas produkt faktycznie będzie dobrej jakości i spełni swoją funkcję, a nie zaszkodzi.
Warto też zwrócić uwagę na okres i warunki gwarancji. Niektórzy posiadają bardzo atrakcyjne oferty (np. 10 lat gwarancji). Trzeba jednak w kosztach uwzględnić obowiązkowy serwis urządzenia, który pozwoli nam utrzymać wydłużoną gwarancje.
Dodatkowe funkcje
W zmiękczaczach wody oczywiście najważniejsze jest to, aby prawidłowo spełniały swoją rolę i wydajnie redukowały stopień twardości wody. Wiele dostępnych produktów posiada jednak dodatkowe funkcje. Niektóre mają uatrakcyjnić urządzenie, inne zapewnić niższe koszty użytkowania, a jeszcze inne zwiększyć wygodę obsługi. Tutaj sami musimy przemyśleć, na czym nam zależy i z których opcji faktycznie będziemy korzystać. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę i przemyśleć wybór produktów wyposażonych w systemy zmniejszające koszty użytkowania. Przykładem jest Ecoperla Perfect System lub solankowanie proporcjonalne. Należy liczyć się z tym, że zmiękczacze wody wymagają stałego uzupełniania braków soli tabletkowanej. Jeśli nie chcemy sami kontrolować poziomu, warto pomyśleć o produkcie z dźwiękowym alarmem poziomu soli. Fanom nowoczesnych technologii do gustu powinny przypaść zmiękczacze wody z wbudowanym modułem WiFi.
Koszty eksploatacji zmiękczacza wody
Wiele osób wybiera zmiękczacz wody na podstawie kosztów eksploatacji. Decydując się na zakup takiego urządzenia, musimy liczyć się z tym, że generuje pewne koszty w trakcie swojego działania. Na nie w największym stopniu składa się sól tabletkowana oraz zużycie wody. Ponadto dochodzą jeszcze koszty związane z regularnym serwisem, wymianą żywicy jonowymiennej. Warto podpytać o te dane w przypadku konkretnych rozwiązań.
Pomoc techniczna i serwis
To kwestia, która na pierwszy rzut oka nie ma aż takiego znaczenia, jednak w trakcie eksploatacji może okazać się naprawdę nieoceniona. Warto wybierać zmiękczacze wody od producentów oraz dystrybutorów, którzy zapewniają zaplecze techniczne i merytoryczne. W razie czego zawsze warto móc zgłosić się z pytaniami do kogoś, kto faktycznie ma wiedzę na temat produktu, który posiadamy i potrafi nam zdalnie pomóc w wyjaśnieniu interesujących kwestii. Poza tym to samo dotyczy serwisowania. Wybierając autoryzowany serwis, możemy liczyć na jego zadowalające efekty. W końcu kto będzie się znał na tym równie dobrze, jak osoby zajmujące się tymi urządzeniami na co dzień. Nie zapominajmy więc o kwestii zaplecza.
Twój wybór będzie najlepszy!
Wybór tego jednego, idealnego zmiękczacza wody wcale nie jest prosty i może przysporzyć wielu kłopotów i czasu do namysłu. Powyższe wskazówki powinny okazać się bardzo pomocne podczas podejmowania decyzji.
Artykuł sponsorowany