Nie wszyscy wiedzą, że o tym, czy krzesło jest ergonomiczne, decyduje nie tylko jego użytkownik, który odczuwa korzyści pracy na takim krześle, ale prawo. Jakie cechy musi mieć krzesło biurowe, aby zostało uznane za ergonomiczne?
Ergonomia w świetle prawa
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku zawiera załącznik: Minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe. To w nim znajdują się wytyczne, które muszą być stosowane przez pracodawców, chcących spełnić obowiązek, jakim jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy.
A warto pamiętać, że każdy pracodawca powinien dążyć do zapewnienia wszystkim pracownikom ergonomicznych mebli, które nie tylko pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie pracowników, ale również ich wydajność.
Szukasz świetnej jakości mebli biurowych? Odwiedź firmę wyposażeniową https://www.contino.pl/. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby urządzić estetyczną i funkcjonalną przestrzeń w Twojej firmie.
Co powinno mieć krzesło ergonomiczne do biura?
Zgodnie ze wskazanym wyżej załącznikiem do rozporządzenia, ergonomiczne krzesło biurowe musi spełniać kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest pięciopodporowa podstawa, która jest wyposażona w kółka, umożliwiające przemieszczanie się. Podstawa ma gwarantować stabilność.
Kolejną kwestią jest wymóg regulacji siedziska w zakresie od 40 do 50 cm od podłogi do siedziska. Wymiary oparcia i regulacja jego kąta pochylenia mają gwarantować swobodę ruchów i przyjmowanie wygodnej, zgodnej z zasadami BHP pozycji ciała. Niezbędne są podłokietniki.
Regulacja wysokości i pochylenia oparcia powinna mieścić się w zakresie 30° do tyłu i 5° do przodu. Siedzisko i oparcie powinny być tak wyprofilowane, aby zapewnić podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także odcinka udowego nóg. Każde krzesło powinno móc się obracać o 360°.
Co ważne, wszystkie elementy, które służą do regulowania poszczególnych właściwości krzesła, powinny znajdować się w zasięgu ręki, gdy użytkownik na nim siedzi.
Tak zaprojektowane i wykonane krzesło może otrzymać stosowny certyfikat i być sprzedawane jako ergonomiczne.
Z perspektywy użytkownika — czym się kierować przy wyborze krzesła biurowego?
Ergonomia jest zbiorem zasad, które są ustalane arbitralnie. Oczywiście są istotne, jednak nie powodują, że wszystkie krzesła ergonomiczne są tak samo wygodne dla każdej osoby. Różnimy się wzrostem, wagą, indywidualnymi nawykami dotyczącymi pracy. Niektórzy preferują odpoczywanie wraz z odchylanym zagłówkiem, innym ta funkcja nie jest potrzebna. Siedziska mogą mieć różną szerokość — na największych drobne i szczupłe osoby mogą czuć się niekomfortowo i na odwrót. Postawne osoby o większej masie ciała zdecydowanie potrzebują szerszego siedziska i oparcia niż standardowe 40-50 centymetrów.
Dla użytkowania krzesła nie bez znaczenia jest także to, z jakiego materiału zostało wykonane. Jedni preferują naturalne obicia, takie jak bawełna czy naturalna skóra. Dla innych lepszym rozwiązaniem będą przewiewne oparcia z siatki i siedziska z powierzchnią łatwą do utrzymania w czystości.
Co prawda w zakładzie pracy nie zawsze mamy możliwość tak dokładnego spersonalizowania naszego krzesła biurowego, ale już urządzając domowe biuro czy kącik biurowy możemy sobie pozwolić na idealny dobór krzesła do naszych oczekiwań. W tym celu warto udać się do firmy wyposażeniowej, która specjalizuje się w meblach biurowych, np. Contino. Zespół chętnie doradzi, które krzesło będzie odpowiednie do naszego zastosowania, uwzględniając wzrost, wagę i posturę przyszłego użytkownika.
Podsumowując, to, czy krzesło jest ergonomiczne, można ocenić po tym, czy spełnia wymagane przez prawa warunki. Pozostaje jednak wiele elementów, które warto spersonalizować dla własnego komfortu i wygody w czasie pracy.
Artykuł sponsorowany