Każdego dnia spotykamy się z sytuacjami, w których to urządzenia i infrastruktura techniczna pomaga nam w zwykłych czynnościach. Ten trend technologiczny, znany pod nazwą Internet of Things zyskuje na znaczeniu, a wszelkiego rodzaju systemy telemetryczne w skuteczny sposób zwiększają potencjał tej technologii. Czym są systemy telemetryczne i jaki wpływ mają na IoT?
Czym jest telemetria?
Zacznijmy od podstaw, czyli wytłumaczenia, czym dokładnie jest dziedzina zwana telemetrią. To proces, którego zadaniem jest zbierania danych z czujników, najczęściej zainstalowanych w różnego rodzaju urządzeniach, a następnie przesłanie ich do bazy danych, w której dane te mogą być odpowiednio przetworzone i wykorzystane.
Choć pojęcie telemetrii jest znane od wielu lat, dopiero teraz zyskuje na dodatkowym znaczeniu, stanowiąc podstawę i bazę technologii Internetu Rzeczy (IoT). Dlatego też systemy telemetryczne, choć na pierwszy rzut oka kojarzące się z technologią bardzo zaawansowaną, wspierają nas praktycznie każdego dnia podczas wykonywania zwykłych czynności. Setki czujników zwiększających wygodę jazdy samochodem, korzystania z urządzeń AGD czy nawet koordynacji oświetlenia w domu – to wszystko systemy telemetryczne, które z roku na rok znajdują coraz to nowe zastosowanie.
Systemy telemetryczne a internet rzeczy – istotny związek w świecie technologii
Systemy telemetryczne w sposób bezpośredni wiążą się z pojęciem IoT. Internet Rzeczy to sieć połączonych urządzeń, które kompatybilne ze sobą za pośrednictwem jednego narzędzia lub oprogramowania tworzą kompleksowy ekosystem, który pozwala na wykonywanie niesamowitych udogodnień w naszym życiu. IoT to jednak nie tylko technologia stworzona do ułatwienia nam życia.
Za jej pośrednictwem coraz więcej sektorów gospodarki może realizować swoje procesy biznesowe w sposób produktywny, jednocześnie osiągając znaczną redukcję kosztów. Systemy telemetryczne stanowią tutaj podstawę działania takiego ekosystemu. Te małe czujniki, które zaprojektowane w przemyślany sposób, zbierają różnego rodzaju dane z urządzeń mogą je przetwarzać i w sposób automatyczny zarządzać urządzeniem tak, by zoptymalizować pracę, biorąc pod uwagę panujące warunki zewnętrzne.
Przykłady telemetrii w 2025 roku
W jaki sposób systemy telemetryczne wspierają ogólnie pojęty Internet Rzeczy? Przykłady można mnożyć, a spośród nich najbardziej popularne to oczywiście:
- Smart dom – kompleksowe systemy zarządzania wieloma urządzeniami w domu. Za pomocą jednego integrującego urządzenia jesteśmy w stanie z poziomu aplikacji mobilnej zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, bramą wjazdową, urządzeniami AGD i wiele więcej. To dopiero początek rewolucji, której świadkiem z pewnością będziemy w ciągu następnych lat.
- Inteligentne samochody – systemy telemetryczne w coraz większym stopniu zaangażowane są w branżę motoryzacji, zapewniając bezpieczną i komfortową jazdę. Czujniki wspierające parkowanie, autonomiczne systemu unikania przeszkód na drodze lub technologia dostosowuje szybkość jazdy do poprzedzającego pojazdu – to tylko kilka przykładów IoT, z którym mamy do czynienia każdego dnia.
- Przemysł – Przemysł w bardzo dużym stopniu korzysta z systemów telemetrycznych, które umożliwiają analizę wielu wskaźników, dzięki czemu istnieje realny potencjał do zwiększenia produktywności, eliminacji wąskich gardeł i obniżenia kosztów produkcji.
To tylko kilka elementów, składających się na IoT, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Systemy telemetryczne są także wykorzystywane w wielu innych branżach – medycynie, astronomii, handlu, rolnictwie – wszędzie tam, gdzie istnieje potencjał do poprawy jakości i efektywności za pomocą nowoczesnych technologii.
Czy systemy telemetryczne to przyszłość świata?
Systemy telemetryczne, o których więcej możemy się dowiedzieć za pośrednictwem https://www.internetum.com/technology/telemetry-systems/ stanowią przyszłość technologiczną, która już teraz spogląda na nas praktycznie z każdej strony. Bez względu na to, czy pracujemy na etacie, zajmujemy się prowadzeniem biznesu, jedziemy samochodem czy wypoczywamy w domu – IoT wspierany przez telemetrię jest obecny i wpływa na poprawę jakości naszego życia w wielu obszarach.
Wszystko wskazuje na to, że podobny trend utrzyma się w trakcie następnych lat i systemy te będą w jeszcze większym stopniu wykorzystywane. Czy to dobrze? Jeśli dalej będą prowadzić do wzrostu efektywności, komfortu i obniżenia kosztów, to jak najbardziej tak.
Artykuł sponsorowany