Kiedy dzieje się coś niepokojącego często wybieramy numer 998 lub 112. Wówczas na miejscu zdarzenia pojawia się straż, a wraz z nią nowoczesne wyposażenie.
Niektóre wypadki, zdarzenia lub incydenty bywają na tyle specyficzne, że do podjęcia akcji ratunkowej potrzebny jest konkretny ekwipunek. Gdy w wyniku wypadku kierowca zostaje zakleszczony, do akcji wkraczają urządzenia hydrauliczne. Powalone drzewo uniemożliwiające przejazd zostanie usunięte m.in. przy pomocy pił. Z kolei w zadymionym pomieszczeniu drogę wskaże kamera termowizyjna. Specjalistyczny strażacki sprzęt to nowoczesne rozwiązania, skonstruowane przy wykorzystaniu zdobyczy technologii, które podnoszą bezpieczeństwo.
Kamery termowizyjne
Światowe kino, ale także literatura (np. Stanisław Lem) wypromowali wiele urządzeń, które doczekały się swoich odpowiedników w rzeczywistości. Jednym z nich jest kamera termowizyjna. Sprzęt na co dzień służy w jednostkach strażackich, które ratują ludziom życie. Urządzenia różnią się zakresem pracy, precyzją i funkcjonalnością. Warto zwrócić uwagę na kilka przydatnych funkcji, które wyraźnie pokazują, że nie jest to zwykły gadżet.
Funkcjonalność kamer termowizyjnych
Urządzenie generuje obraz oparty o różnicę temperatur. Do tego celu wykorzystuje promieniowanie podczerwone w wybranym zakresie fal elektromagnetycznych. W części kamer stosuje się FSX, co dodatkowo poprawia jakość obrazu termalnego. Dzięki temu strażacy mogą wychwycić najmniejsze detale w polu widzenia. W sytuacji dużego zadymienia w pomieszczeniu służby ratunkowe mogą znaleźć drogę do celu, unikając miejsc, gdzie występują najwyższe temperatury.
Wysokiej klasy kamery mają nawet 5 trybów pracy:
– tryb strażacki NFPA — wariant uniwersalny przydatny we wstępnej interwencji pożarowej, ma funkcję kontroli ognia i ratownictwa,
– czarno-biały tryb strażacki — zbliżony do NFPA w odcieniach szarości,
– tryb ogniowy — podobny do NFPA z tą różnicą, że początkowa wartość temperatury koloryzacji ciepła jest wyższa,
– tryb poszukiwawczo-ratowniczy — wykorzystuje wysoki kontrast obrazu termowizyjnego w trakcie poszukiwań,
– tryb wykrywania ciepła — rozpoznaje temperaturę i wskazuje najgorętsze miejsca tzw. Hot Spot.
Kamera termowizyjna jest skonstruowana w taki sposób, aby umożliwić strażakowi swobodne przechodzenie pomiędzy funkcjami, nawet w grubych rękawicach. Dobrej klasy sprzęt poradzi sobie z upadkiem z wysokości dwóch metrów na beton. Warianty wodoszczelne przydają się w każdych okolicznościach, a możliwość pracy w temperaturze do 260°C nawet przez kilka minut to duża zaleta, gdy zrobi się naprawdę gorąco.
Zdjęcia i wideo
W trakcie akcji zdarzają się sytuację, które ratownicy chcą uwiecznić. Aparat z zoomem i możliwość zapisu 200 zdjęć, często się przydają. Ponadto prowadzenie poszukiwań warto zarejestrować, a umożliwi to zapis 600 minut filmu w sekwencjach po 5 minut. Zebrane materiały można wykorzystać podczas analizy akcji, a także jako nagrania szkoleniowe.
Przydatny sprzęt strażacki to taki, który pomaga w wykonaniu akcji, podnosi bezpieczeństwo strażaków i pozwala im uratować poszkodowanych. Kamera termowizyjna świetnie sprawdzi się w różnych okolicznościach i pomoże ratownikom w znalezieniu najlepszego wyjścia z sytuacji. Zakończona interwencja uwieczniona na zdjęciach i filmach może posłużyć jako materiał szkoleniowy.
Artykuł sponsorowany