Prezydent z absolutorium i wotum zaufania

20200630 123130

Radio 5, zdjęcie archiwalne

Suwałki

Absolutorium i wotum zaufania otrzymał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Pozytywnie pracę włodarza w zakresie wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta oceniło 14 rajców z klubu Łączą nas Suwałki oraz ugrupowania Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Przeciwko zatwierdzeniu sprawozdania z wykonania budżetu i udzieleniu absolutorium głosowało 7 radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Dwoje rajców z ugrupowania „Mieszkańcy Suwałk” wstrzymało się od głosu. Głosy za udzieleniem wotum zaufania rozłożyły się podobnie, z tą różnicą, że dwoje radnych z ugrupowania „Mieszkańcy Suwałk” było przeciw.

Głosowania poprzedziło przedstawienie raportu o stanie miasta i debata nad tym dokumentem. Czesław Renkiewicz, w ponad godzinnym wystąpieniu, przekazał szereg informacji dotyczących demografii, oświaty, kultury, sportu, bezpieczeństwa i finansów Suwałk. Wszystko z uwzględnieniem pandemii i jej wpływu na życie suwalczan. Mówił o pomocy miasta udzielonej szpitalowi i służbom ratunkowym, miejskim programie wsparcia przedsiębiorców i pomocy państwa, ale też problemach placówek kultury, wzroście kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, niskich poborach suwalczan i wysokim miejscu Suwałk w samorządowych rankingach. Nie było chyba sfery aktywności samorządowej, która nie zostałaby omówiona. Prezydent nie krył, że miniony rok, z powodu koronawirusa, był szczególnie trudny, niemniej –  jak dodał – dzięki swojej sile suwalczanie pokonali trudności wynikłe z pandemii. Chwalił profesjonalizm instytucji i przedsiębiorców.

Po prezentacji przyszedł czas na dłuższą, bo około trzygodzinną debatę, w której głos zabrało 19 spośród 23 suwalskich rajców. Tutaj też rozstrzał tematów był wyjątkowo szeroki, od kwietnych łąk po fabryczne kominy, od problemów oświaty po sposób na zatrzymanie w mieście wykształconych dorosłych. Była mowa o faktach i marzeniach. Marek Zborowski-Weychman, przewodniczący klubu „Łączą nas Suwałki” zwracał uwagę na wysoką pozycję miasta w rankingach określających jakość życia. Chodzi chociażby o ranking Newsweeka na najlepsze miasta do życia w Polsce, w którym Suwałki, ex aequo z Lubinem, Zamościem i Pruszkowem zajęły 3 miejsce.

Jacek Juszkiewicz, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości, zwracał natomiast uwagę, że wbrew rankingom młodzi suwalczanie opuszczają Suwałki. Jak mówił, szukają miejsc z potencjałem, lepszą pracą i możliwościami edukacji.  Mówił o marzeniu, aby to właśnie do Suwałk przyjeżdżali młodzi. Za przykład rozwoju podał Chadżybej, czyli obecną Odessę, gdzie ponad 200 lat temu pojawił się Jose de Ribas i z tatarskiej warowni stworzył wspaniałe miasto.   – My, jako klub PiS mamy pomysł na miasto, wiemy, jak zrealizować programy, aby Suwałki stały się liderem – mówił.

Karol Korneluk z ugrupowania Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska alfabetycznie wymienił, co się w Suwałkach w 2020 roku wydarzyło. Natomiast Sławomir Sieczkowski z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk mówił między innymi o problemach oświaty, planowanych, ale zaniechanych inwestycjach i zamykaniu obiektów, jak basen przy Szkole Podstawowej numer 10 czy boisko przy Szkole Podstawowej numer 7. Apelował, aby miasto przestało oszczędzać na mieszkańcach, sporcie i oświacie.

W odpowiedzi na dyskusję prezydent zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości wyjdzie z inicjatywą szerokiego dialogu o przyszłorocznym budżecie. Zwróci się do radnych i mieszkańców z pytaniem, na co przeznaczyć przyszłoroczne środki i gdzie akcentować obecność samorządu.

Exit mobile version