Ełk
Jedni mylą je z jaskółkami, drudzy z jeżami. Jerzyki, czyli charakterystyczne czarno-brązowe wędrowne ptaki, latem mocno zaznaczają swoją obecność charakterystycznymi odgłosami, ale wiedza o nich nie jest powszechna.
A jest to gatunek wyjątkowy, bo spędza niemal całe życie w powietrzu: w locie je, pije, a nawet śpi. Należy zresztą do najszybszych stworzeń świata, bo w locie osiąga prędkość nawet do 200 km/h. Dla człowieka sąsiedztwo jerzyków przynosi też wymierną korzyść – eliminują bowiem dokuczliwe muchy, meszki i komary.
Z chęci zaciekawienia mieszkańców miasta tematem ochrony naszych pierzastych przyjaciół zrodził się pomysł projektu „Ełk – miasto jerzyków. Policzmy nasze jerzyki”. Jego pomysłodawczyni, nauczycielka w Zespole Szkół nr 5 Elżbieta Andruczyk, przyznaje, że jerzyki mocno kojarzą jej się z miastem.
Do akcji zaangażowali się uczniowie ełckiego „Ekonomiaka”. Efekty ich pracy można zobaczyć wchodząc na stronę internetową szkoły.
Największym zagrożeniem dla jerzyków jest ocieplanie budynków, które służyły do tej pory jako miejsca do gniazdowania. Gdy znikają szczeliny, w których do tej pojawiały się te ptaki, warto pomyśleć o specjalnych budkach – podpowiada Elżbieta Andruczyk
Projekt „Ełk – miasto jerzyków. Policzmy nasze jerzyki” uczniowie realizują w ramach programu Erasmus+ pod hasłem „Nasze środowisko jest naszą przyszłością”.
Mapę ełckich jerzyków znajdziecie pod adresem: https://arcg.is/180Sn52
Formularz do mapy można uzupełnić tutaj: https://zs5.maps.arcgis.com/apps/GeoForm/index.html?appid=532f6ced1fdf4c449759ef2df63a8fe0