Przełom roku to czas podsumowań. Takie, roczne podsumowanie przygotowuje również Radio 5. Przez wszystkie 365 dni z kamerą i mikrofonem byliśmy tam, gdzie miały miejsce najważniejsze dla regionu wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się z tymi, które przykuły Państwa największą uwagę.
STYCZEŃ
W styczniu, po pandemicznej przerwie, na ulice Suwałk wrócił Orszak Trzech Króli. Licznie zebrani uczestnicy przeszli spod Aquaparku pod konkatedrę pod wezwaniem świętego Aleksandra. Wielu przebrało się za anioły, mędrców i biblijne postacie.
Seniorzy z Suwałk otrzymali kolejne miejsce spotkań. Nowy klub otwarto w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Zastawie 38. Miasto pozyskało na ten cel 200 tys. zł. Pozostałą kwotę 100 tys. zł władze miasta dołożyły z budżetu miejskiego. Klub zapewnia wsparcie seniorom, osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 plus, zamieszkujących Suwałki. Jak mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, powstające kluby seniorów to odpowiedź na zgłaszaną przez środowisko potrzebę tworzenia ośrodków, w których można rozwijać swoje pasje i twórczo spędzać wolny czas.
Ponad 170 tysięcy złotych zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Suwałkach. W dzień finału w mieście odbywała się Stacja Pogodne Suwałki, czyli coroczna impreza dedykowana wszystkim miłośnikom zimowej aktywności. Uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniach z podróżnikami, obejrzeć sportowe zmagania, czy też spróbować sił w biegu na pięć kilometrów nad Zalewem Arkadia. Imprezie towarzyszyli również wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, których można było spotkać na terenie miasta. Podobnie jak w poprzednich edycjach, nie obyło się bez morsowania. Miłośnicy zimowych kąpieli spotkali się o godzinie 12 pod centrum handlowym przy ulicy Dwernickiego w Suwałkach. Ulicami miasta przemaszerowali nad Zalew Arkadia, gdzie odbył się pierwszy Suwalski Zlot Morsów i kąpiel w lodowatej wodzie. Na miejscu można było również skorzystać ze strefy zimowego spa, czyli mobilnych saun, bali i leżaków z kocami. Ponadto, uczestnicy mogli spróbować przysmaków zimowej kuchni, a wszystko to w rytmach latynoskiej muzyki.
——————————————————————————————————————–
LUTY
Luty zaczął się dużymi zmianami w Radzie Miasta Suwałki. Sześcioro radnych z klubu „Łączą nas Suwałki” i dwóch radnych z ugrupowania Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska utworzyło nowy klub o nazwie „SUWAŁKI PRZYSZŁOŚCI” Na jego czele stanął Jacek Niedźwiedzki, który zasiadał w radzie pod szyldem Koalicji, a wiceprzewodniczącymi zostali Kamil Lauryn i Adam Ołowniuk z „Łączą nas Suwałki”. Pozostali członkowie to Anna Ruszewska, Wojciech Pająk, Kamil Klimek, Sylwester Cimochowski i Karol Korneluk. Na początku miesiąca radni poinformowali o swojej decyzji dziennikarzy i przedstawili cztery kwestie, na których zamierzają się skupić. To partnerski samorząd, zielone inwestycje, Suwałki naszym domem oraz młode Suwałki. Pod hasłami kryją się zamierzenia. Radni chcą między innymi współpracy samorządu z przedsiębiorcami, wsparcia suwalczan w zakupie mieszkań, działań na rzecz środowiska i zieleni miejskiej.
Pytani dlaczego tworzą nowy klub, Jacek Niedźwiedzki odpowiedział, że dotychczas „czegoś brakowało”.
– Chcieliśmy stworzyć coś nowego, młodego, nie zamykamy się na starszych kolegów – mówił.
Prawie 90 tysięcy złotych zebrano podczas tegorocznej 11. edycji Balu Charytatywnym wójta gminy Suwałki i miejscowego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To coroczna impreza charytatywna gminy Suwałki. Na balu bawiło się ponad 200 osób. W tym roku pieniądze zebrane podczas zabawy trafią na zakup autobusu na potrzeby podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Wodzie. Ośrodek opiekuje się 44 osobami, które niejednokrotnie wymagają dowozu. Gwiazdą wieczoru był SUMPTUASTIC, a do wylicytowania zebrani mieli szereg gadżetów przekazanych przez sławy sportu.
– Cieszymy się, że jest z nami tak wiele życzliwych osób – mówił witając gości Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.
Dużo działo się w lutym w gminie Giby na Sejneńszczyźnie. W Gibach dbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego placu zabaw i gminnej drogi z przebudowanymi przejściami dla pieszych, a w pobliskim Karolinie powitano dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu. Oba wydarzenia zgromadziły licznych gości. Przybyli między innymi Adam Andruszkiewicz, minister w Kancelarii Premiera RP i poseł Prawa i Sprawiedliwości, Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego z radnym wojewódzkim Pawłem Wnukowskim, Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski, władze powiatu sejneńskiego i gminni radni. Samorząd Gib sprowadził dwie rodziny repatriantów – jedno z dwójką dzieci. Ich przodkowie zostali zesłani do Kazachastanu jeszcze przed wojną. Zadbali jednak, aby następne pokolenia pamiętały o swoim kraju i chciały wrócić do Polski. Kiedy polski rząd uruchomił środki na repatriację, gmina Giby wystąpiła z propozycją przyjęcia rodaków. W tym celu samorząd przygotował dwa mieszkania w budynku po byłej szkoły w Karolinie i poszukał pracy dla nowych mieszkańców. Pierwsza rodzina przybyła jeszcze w grudniu. Dorośli już pracują, a dzieci chodzą do szkoły. Druga rodzina pojawiła się tydzień później. Nowych mieszkańców powitał i przedstawił wszystkim Rober Bagiński, wójt gminy.
W drugiej połowie lutego poznaliśmy laureatów Włóczni Jaćwingów – corocznych nagród prezydenta Suwałk. Włócznie Jaćwingów to coroczne wyróżnienia dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych na rzecz Suwałk. W tym roku nagrody otrzymali Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Suwalska Szkoła Lotnicza, firma MATRIX Cezarego Taraszkiewicza, Społeczna Organizacja na Rzecz Przyjaciół Dzieci „Przystań” i Stowarzyszenie „Euroregion Niemen”. Wręczenie Włóczni odbyło się podczas uroczystej gali w Suwałki Arena. Nagrodzonym gratulował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
W lutym nastąpiła zmiana na stanowisku Skarbnika Miasta Suwałki. Wiesław Stelmach, który czuwał nad miejską kasą 22 lata odszedł na emeryturę. Wcześniej pracował między innymi w Urzędzie Wojewódzkim i Zarządzie Budynków Mieszkalnych. Pracę w ratuszu rozpoczął w 2001 roku. Przez kilka miesięcy 2010 roku, po nagłej śmierci Józef Gajewskiego, pełnił funkcję prezydenta Suwałk. Odchodząc usłyszał wiele ciepłych słów i podziękowań. Jak mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, miasto żegna skarbnika na wagę złota. Wiesław Stelmach nie krył wzruszenia.
Nowym skarbnikiem została Anna Cyran, doświadczony pracownik samorządowy od 20 lat związany z Urzędem Miejskim i suwalskimi finansami. Anna Cyran dotychczas pracowała na stanowisku Naczelnika Wydziału Podatków i Opłat.
Krok w tym kierunku modernizacji dworca kolejowego w Augustowie uczynili przedstawiciele władz miasta i PKP, którzy podpisali list intencyjny w sprawie przejęcia obiektu przez kolej. To pozwoli włączyć obiekt do planowanego na najbliższe lata programu inwestycyjnego i gruntownie zmodernizować dworzec. Po zakończeniu prac w budynku będzie prowadzona obsługa podróżnych, a dodatkowo część jego powierzchni zostanie przeznaczona na potrzeby miasta.
W podpisaniu porozumienia uczestniczył Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów Państwowych, który podkreślał wkład rządowych środków w inwestycje samorządu Augustowa i całego województwa podlaskiego.
Koniec lutego to w Suwałkach Gala Pałuska Kickboxing Night 5. Miłośnicy sportów walki stawili się w hali Suwałki Arena, aby zobaczyć 10 profesjonalnych pojedynków w formule K1. W ringu zawalczyli uznani sportowcy z Litwy i Polski w tym również suwalczanie. W zmaganiach wzięli udział między innymi: Daniel Myszkowski, czterokrotny mistrz Polski w kulturystyce, Kacper Zdancewicz, Aleks Michałowski i Adrian Daniło z klubu Panzer Suwałki oraz Damian „Bujak” Bujkowski z Berserkers MMA Team Suwałki i Patryk Szyszko z Alpha Fight Club Suwałki. Wieczór był szczególnie udany dla zawodników z Suwałk. Każdy z nich wyszedł ze swojego starcia zwycięsko.
——————————————————————————————————————
MARZEC
Pierwszego marca rodzina, przyjaciele, współpracownicy, samorządowcy, myśliwi towarzyszyli w ostatniej drodze Andrzejowi Kolenkiewiczowi, byłemu przewodniczącemu Rady Miejskiej w Suwałkach i wieloletniemu prezesowi Banku Spółdzielczego w Suwałkach. Pogrzebowa msza święta odbyła się w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra. Zmarły spoczął na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Urodzony w 1948 roku Andrzej Kolenkiewicz na początku lat 90-tych był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach. W latach 1998-2002 przewodniczył Radzie Miejskiej w Suwałkach. Przez wiele lat był związany z Bankiem Spółdzielczym w Suwałkach, gdzie pełnił funkcję prezesa. Prywatnie był miłośnikiem żeglarstwa i Suwalszczyzny. Głos nad urną zabrał między innymi Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach. W krótkich słowach przypomniał działania suwalskiego samorządu w kadencji, kiedy to Radzie przewodził Andrzej Kolenkiewicz.
Przypomnijmy, że władze wojewódzkie przymierzały się do zmiany, bo po budowie trasy ekspresowej Suwałki-Budzisko nie widziały powodu, aby były dwie równoległe drogi wojewódzkie – starodroże krajowej „ósemki” przez Szypliszki i wspomniana trasa Suwałki-Rutka-Tartak. Stąd pomysł, aby ta ostatnia droga była trasą powiatową. Władze powiatowe na czele ze starostą Witoldem Kowalewskim były przeciwne, bo utrzymanie takiej drogi to duże koszty.
MAJ
CZERWIEC
Z początkiem lipca zmarł ksiądz Wiesław Śliwczyński, proboszcz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Suwałkach. Kapłan zmarł po długiej chorobie. Miał 66 lat. Parafią w Suwałkach kierował od 9 lat, a kapłanem był od niemal 40 lat. Wcześniej pracował w Dobrym Mieście i Giżycku, był proboszczem w Kamionkach i Miłkach. Pogrzebowa msza święta odbyła się w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha w Suwałkach, a liturgii przewodził ksiądz biskup pomocniczy diecezji ełckiej Dariusza Zalewskiego. Kazanie wygłosił ksiądz Lech Janowicz, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku
Zmarły kapłan został pochowany w grobie rodzinnym w miejscowości Żydowo koło Bartoszyc.
Lipiec w Suwałkach to oczywiście Suwałki Blues Festival. Były śniadania bluesowe w suwalskich lokalach, koncerty na Chłodnej i Placu Marii Konopnickiej, zlot samochodów Mazda MX5 oraz koncerty główne w Parku Konstytucji 3 Maja i na Bulwarach. Tam wielkie otwarcie, podczas którego Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wręczył Janowi Chojnackiemu, dziennikarzowi muzycznemu zaangażowanemu w promocje Festivalu, akt nadania tytułu „Honorowego Obywatela Suwałk”.
Przypomnijmy, że Jan Chojnacki za swoje zaangażowanie na rzecz organizacji festiwalu oraz promocję Suwałk w kraju i za granicą został uhonorowany w 2019 roku „Włócznią Jaćwingów”. Po otwarciu koncerty Boogie Boys, Dżemu i Dzieci Bluesa: Chojnackiego, Cichońskiego, Hołdysa, Kozakiewicza, Riedela i Skrzeka i koncerty klubowe.
W lipcu nowe jezdnie ze ścieżką pieszo-rowerową otworzyły w Białej Wodzie władze gminy Suwałki. To odcinek wiodący do miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Wcześniej, bo dwa lata temu, gmina zrealizowała dwukilometrowej długości odcinek strony trasy Suwałki-Jeleniewo. To ważna inwestycja, bo z trasy korzystają kierowcy ciężarówek miejscowego. Jak mówił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, dzięki przebudowie drogi do Białej Wody będzie mógł docierać autobus komunikacji miejskiej.
——————————————————————————————————————-
SIERPIEŃ
Październik zdominowały wybory parlamentarne. Głosowanie poprzedził szereg spotkań i konferencji z udziałem kandydatów. Jak zawsze z kamerą i mikrofonem śledziliśmy przebieg głosowania i pytaliśmy głosujących, kogo wskazali przy urnie.
W rezultacie posłami z Suwałk zostali Jacek Niedźwiedzki z Platformy Obywatelskiej i Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości. Senatorem z okręgu obejmującego między innymi Suwalszczyznę został Marek Komorowski z Prawa i Sprawiedliwości. Dwa dni po wyborach parlamentarzyści pojawili się w Radiu 5, aby podziękować głosującym.
W województwie podlaskim Prawo i Sprawiedliwość zebrało ponad 42 % głosów, Koalicja Obywatelska prawie 21 %, Trzecia Droga niespeła 19 %, Konfederacja prawie 10 %, a Lewica niespełna 5 %..
Październik to też finał plebiscytu Suwalszczanin Roku 2022, którym został Wiesław Stelmach, ekonomista i wieloletni skarbnik miasta Suwałki. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Wyróżnienie odebrał podczas charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafi na pomoc uzdolnionym dzieciom. Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5, wybrała kapituła konkursu na czele z przewodniczącym Stanisławem Łobaczem, laureatem ubiegłorocznego plebiscytu.
Kapituła plebiscytu doceniała przede wszystkim zaangażowanie Suwalczanina Roku w ponad dwudziestoletnią pracę na rzecz miasta na stanowisku skarbnika. Dumny bądź co bądź tytuł wiązał się z poważnymi wyzwaniami. Kiedy w 2001 roku Wiesław Stelmach obejmował funkcję kryzys finansów publicznych przyjął katastrofalne rozmiary. Samorządy zmagały się z przebudową systemu finansowania. Pilnował zadłużenia, aby nie przekraczało niebezpiecznych poziomów. Kiedy trzeba, delikatnie, acz stanowczo hamował zapędy inwestycyjne radnych i prezydenta. Niedawno przeszedł na emeryturę.
——————————————————————————————————————–
LISTOPAD
Listopad to otwarcie Domu Seniora w Augustowie. Powstały przy ulicy Hożej obiekt to miejsce, gdzie starsi mieszkańcy miasta będą mieli możliwość wspólnego, aktywnego spędzania czasu. W środku jest siłownia, kuchnia, miejsce spotkań, altana. Wszystko nowe i pachnące świeżością. Seniorzy będą mogli korzystać ze spotkań, warsztatów, konsultacji i innych wydarzeń, które pozwolą im pielęgnować więzi społeczne.
Miejscowy Klub Seniora czekał na takie miejsce od 5 lat. Z pomysłem zrzeszenia seniorów wyszła Anna Jastrzębska, dyrektor Augustowskich Placówek Kultury. Seniorzy zgłosili się do burmistrza. Pierwsze zajęcia ruszyły w placówkach APK. Widząc potrzeby seniorów samorząd wyszedł z inicjatywą powołania dedykowanej im jednostki. W tym celu wykorzystano istniejący już budynek komunalny przy ulicy Hożej, do którego dobudowano nową część, powiększając kubaturę obiektu. Prace pochłonęły około 2 miliony złotych, z czego 600 tysięcy to dofinansowanie zewnętrzne. Teraz seniorzy mają swój drugi dom. Jak mówił dziś Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa, samorząd dostrzega potrzeby wszystkich grup mieszkańców i odpowiada na ich potrzeby. Tym bardziej, że seniorów przybywa.
Natomiast w Suwałkach otwarto nową instalację do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych. To hala wyposażona w nowoczesne maszyny, które usprawniły proces segregacji śmieci. Dzięki niej poziom odzyskania surowców wzrósł o 100 procent. Budowa nowej linii kosztowała 33 milionty złotych, z czego prawie 18 milionów stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto, w ramach przedsięwzięcia suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami nabyło dwie ładowarki.
Nowa instalacja jest bardzo ważna w kontekście unijnych wymogów. Wspólnota ustaliła wymagane progi przygotowania odpadów do ponownego użycia. Na ten rok wynosi on 35 %. Taka część surowców z wytworzonych śmieci powinna trafić do ponownego użycia. W przyszłym ma być to już 45 %, w 2025 55%, a w każdym kolejnym o 1 % więcej do 2035 roku, kiedy uzyskają 65 % poziom. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk nie kryjr, że samorządowcy z niecierpliwością zastanawiają się, jakie sankcje czekają miasta, za brak utrzymania wskaźników.
Dotychczas PGO uzyskiwało dla Suwałk wskaźnik 25-30 % odzyskania surowców. Teraz, z nową linia technologiczną ma być już 35 %. Trzeba jednak zaznaczyć, że wymienione wskaźniki nie dotyczą samych zakładów gospodarki odpadami, a samorządów. Wskaźnik dla miasta podnosi działanie skupów surowców, jak papieru, czy metali. Niemniej to właśnie od takich instytucji jak PGO w gównej mierze zależy dostosowanie miasta do wymagań unijnych. Plusem instalacji jest też automatyzacja pracy. Tam gdzie dotychczas potrzeba było 24 osób, wystarczy 18.
——————————————————————————————————————
GRUDZIEŃ
Grudzień to otwarcie Szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach. Na uroczyste otwarcie placówki przy ulicy Mickiewicza 5 przybyła Diana Nausediene, pierwsza dama Litwy. W wydarzeniu wzięli udział również Ramunas Skaudžius, wiceminister litewskiego resortu oświaty, nauki i sportu, Genadijus Mackelis, szef konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, władze Suwałk na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem miasta, przedstawiciele okolicznych samorządów i szereg zaproszonych gości. Były przemówienia, program artystyczny i ślubowanie pierwszej trójki pierwszoklasistów. Kamienicę, w której będą uczyć się dzieci poświęcił arcybiskup Lionginas Virbalas. Powstanie szkoły to odpowiedź na zapotrzebowanie mniejszości litewskiej, która przesiedla się w ostatnich latach z Puńska do Suwałk. W związku z tym, już trzy lata temu w mieście utworzono przedszkole, gdzie uczęszcza niemal 40 dzieci. Teraz przyszedł czas na szkołę podstawową. Na razie pierwszą klasę. Z każdym rokiem oddziałów i uczniów będzie przybywać. Diana Nausediene w swoim wystąpieniu podkreślała, że kształcenie litewskie poza granicami Litwy jest bardzo ważnym elementem w podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Dziękowała Fundacji im. bpa Antanasa Baranauskasa w Sejnach, że podjęła się utworzenia placówki.
Otwarta w Suwałkach placówka to piąta w Polsce szkoła z litewskim językiem nauczania. Na Suwalszczyźnie działa bowiem litewska szkoła Žiburys w Sejnach, Liceum Ogólnokształcące imienia 11 Marca w Puńsku, polsko-litewska szkoła podstawowa w Puńsku oraz szkoła podstawowa w Widugierach.
Grudzień to również Mikołajkowy Autobus Radia 5, który jak co roku zebrał setki prezentów, słodyczy, zabawek i żywności i 6 tysięcy złotych. Mowa o corocznej akcji, podczas której zbieramy dary dla podopiecznych suwalskiej „Przystani”. Placówka opiekuje się sześćdziesięciorgiem wychowanków. Dzieci mają zapewnioną pomoc w odrabianiu lekcji, zajęcia sportowe i socjoterapeutyczne oraz posiłki. Od ponad ćwierć wieku, co roku, spod siedziby Radia 5 wyjeżdżał kolorowy, przystrojony pojazd z dziećmi i dziennikarzami. Odwiedzaliśmy firmy, instytucje, szkoły i osoby prywatne, które przygotowały prezenty. Do pomocy włączają się sklepy, hurtownie, zakłady pracy, instytucje państwowe i samorządowe, przedszkola i szkoły. Akcją żyje niemal całe miasto. W tym roku, podobnie jak i w minionym, Mikołajkowy Autobus Radia 5, nie wyjechał na ulice Suwałk, a darczyńców zaprosiliśmy do siedziby Przystani przy ulicy Waryńskiego 39. W tej edycji odwiedziło nas prawie 70 darczyńców: instytucji, firm, hurtowni i sklepów, a nawet osób prywatnych. Wszyscy okazali się niezwykle hojni. Podczas tegorocznej akcji udało się zebrać łącznie 5600 złotych. Wśród darczyńców między innymi samorządowcy i druhowie OSP Potasznia.