Przełom roku to czas podsumowań. Takie, roczne podsumowanie przygotowuje również Radio 5. Przez wszystkie 365 dni z kamerą i mikrofonem byliśmy tam, gdzie miały miejsce najważniejsze dla regionu wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się z tymi, które przykuły Państwa największą uwagę.
STYCZEŃ
W styczniu, po pandemicznej przerwie, na ulice Suwałk wrócił Orszak Trzech Króli. Licznie zebrani uczestnicy przeszli spod Aquaparku pod konkatedrę pod wezwaniem świętego Aleksandra. Wielu przebrało się za anioły, mędrców i biblijne postacie.
Odtwarzacz plików dźwiękowychSeniorzy z Suwałk otrzymali kolejne miejsce spotkań. Nowy klub otwarto w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Zastawie 38. Miasto pozyskało na ten cel 200 tys. zł. Pozostałą kwotę 100 tys. zł władze miasta dołożyły z budżetu miejskiego. Klub zapewnia wsparcie seniorom, osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 plus, zamieszkujących Suwałki. Jak mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, powstające kluby seniorów to odpowiedź na zgłaszaną przez środowisko potrzebę tworzenia ośrodków, w których można rozwijać swoje pasje i twórczo spędzać wolny czas.
Odtwarzacz plików dźwiękowychPonad 170 tysięcy złotych zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Suwałkach. W dzień finału w mieście odbywała się Stacja Pogodne Suwałki, czyli coroczna impreza dedykowana wszystkim miłośnikom zimowej aktywności. Uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniach z podróżnikami, obejrzeć sportowe zmagania, czy też spróbować sił w biegu na pięć kilometrów nad Zalewem Arkadia. Imprezie towarzyszyli również wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, których można było spotkać na terenie miasta. Podobnie jak w poprzednich edycjach, nie obyło się bez morsowania. Miłośnicy zimowych kąpieli spotkali się o godzinie 12 pod centrum handlowym przy ulicy Dwernickiego w Suwałkach. Ulicami miasta przemaszerowali nad Zalew Arkadia, gdzie odbył się pierwszy Suwalski Zlot Morsów i kąpiel w lodowatej wodzie. Na miejscu można było również skorzystać ze strefy zimowego spa, czyli mobilnych saun, bali i leżaków z kocami. Ponadto, uczestnicy mogli spróbować przysmaków zimowej kuchni, a wszystko to w rytmach latynoskiej muzyki.
Odtwarzacz plików dźwiękowych——————————————————————————————————————–
LUTY
Luty zaczął się dużymi zmianami w Radzie Miasta Suwałki. Sześcioro radnych z klubu „Łączą nas Suwałki” i dwóch radnych z ugrupowania Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska utworzyło nowy klub o nazwie „SUWAŁKI PRZYSZŁOŚCI” Na jego czele stanął Jacek Niedźwiedzki, który zasiadał w radzie pod szyldem Koalicji, a wiceprzewodniczącymi zostali Kamil Lauryn i Adam Ołowniuk z „Łączą nas Suwałki”. Pozostali członkowie to Anna Ruszewska, Wojciech Pająk, Kamil Klimek, Sylwester Cimochowski i Karol Korneluk. Na początku miesiąca radni poinformowali o swojej decyzji dziennikarzy i przedstawili cztery kwestie, na których zamierzają się skupić. To partnerski samorząd, zielone inwestycje, Suwałki naszym domem oraz młode Suwałki. Pod hasłami kryją się zamierzenia. Radni chcą między innymi współpracy samorządu z przedsiębiorcami, wsparcia suwalczan w zakupie mieszkań, działań na rzecz środowiska i zieleni miejskiej.
Pytani dlaczego tworzą nowy klub, Jacek Niedźwiedzki odpowiedział, że dotychczas „czegoś brakowało”.
– Chcieliśmy stworzyć coś nowego, młodego, nie zamykamy się na starszych kolegów – mówił.
Prawie 90 tysięcy złotych zebrano podczas tegorocznej 11. edycji Balu Charytatywnym wójta gminy Suwałki i miejscowego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To coroczna impreza charytatywna gminy Suwałki. Na balu bawiło się ponad 200 osób. W tym roku pieniądze zebrane podczas zabawy trafią na zakup autobusu na potrzeby podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Wodzie. Ośrodek opiekuje się 44 osobami, które niejednokrotnie wymagają dowozu. Gwiazdą wieczoru był SUMPTUASTIC, a do wylicytowania zebrani mieli szereg gadżetów przekazanych przez sławy sportu.
– Cieszymy się, że jest z nami tak wiele życzliwych osób – mówił witając gości Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.
Dużo działo się w lutym w gminie Giby na Sejneńszczyźnie. W Gibach dbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego placu zabaw i gminnej drogi z przebudowanymi przejściami dla pieszych, a w pobliskim Karolinie powitano dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu. Oba wydarzenia zgromadziły licznych gości. Przybyli między innymi Adam Andruszkiewicz, minister w Kancelarii Premiera RP i poseł Prawa i Sprawiedliwości, Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego z radnym wojewódzkim Pawłem Wnukowskim, Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski, władze powiatu sejneńskiego i gminni radni. Samorząd Gib sprowadził dwie rodziny repatriantów – jedno z dwójką dzieci. Ich przodkowie zostali zesłani do Kazachastanu jeszcze przed wojną. Zadbali jednak, aby następne pokolenia pamiętały o swoim kraju i chciały wrócić do Polski. Kiedy polski rząd uruchomił środki na repatriację, gmina Giby wystąpiła z propozycją przyjęcia rodaków. W tym celu samorząd przygotował dwa mieszkania w budynku po byłej szkoły w Karolinie i poszukał pracy dla nowych mieszkańców. Pierwsza rodzina przybyła jeszcze w grudniu. Dorośli już pracują, a dzieci chodzą do szkoły. Druga rodzina pojawiła się tydzień później. Nowych mieszkańców powitał i przedstawił wszystkim Rober Bagiński, wójt gminy.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW drugiej połowie lutego poznaliśmy laureatów Włóczni Jaćwingów – corocznych nagród prezydenta Suwałk. Włócznie Jaćwingów to coroczne wyróżnienia dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych na rzecz Suwałk. W tym roku nagrody otrzymali Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Suwalska Szkoła Lotnicza, firma MATRIX Cezarego Taraszkiewicza, Społeczna Organizacja na Rzecz Przyjaciół Dzieci „Przystań” i Stowarzyszenie „Euroregion Niemen”. Wręczenie Włóczni odbyło się podczas uroczystej gali w Suwałki Arena. Nagrodzonym gratulował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW lutym nastąpiła zmiana na stanowisku Skarbnika Miasta Suwałki. Wiesław Stelmach, który czuwał nad miejską kasą 22 lata odszedł na emeryturę. Wcześniej pracował między innymi w Urzędzie Wojewódzkim i Zarządzie Budynków Mieszkalnych. Pracę w ratuszu rozpoczął w 2001 roku. Przez kilka miesięcy 2010 roku, po nagłej śmierci Józef Gajewskiego, pełnił funkcję prezydenta Suwałk. Odchodząc usłyszał wiele ciepłych słów i podziękowań. Jak mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, miasto żegna skarbnika na wagę złota. Wiesław Stelmach nie krył wzruszenia.
Odtwarzacz plików dźwiękowychNowym skarbnikiem została Anna Cyran, doświadczony pracownik samorządowy od 20 lat związany z Urzędem Miejskim i suwalskimi finansami. Anna Cyran dotychczas pracowała na stanowisku Naczelnika Wydziału Podatków i Opłat.
Krok w tym kierunku modernizacji dworca kolejowego w Augustowie uczynili przedstawiciele władz miasta i PKP, którzy podpisali list intencyjny w sprawie przejęcia obiektu przez kolej. To pozwoli włączyć obiekt do planowanego na najbliższe lata programu inwestycyjnego i gruntownie zmodernizować dworzec. Po zakończeniu prac w budynku będzie prowadzona obsługa podróżnych, a dodatkowo część jego powierzchni zostanie przeznaczona na potrzeby miasta.
W podpisaniu porozumienia uczestniczył Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów Państwowych, który podkreślał wkład rządowych środków w inwestycje samorządu Augustowa i całego województwa podlaskiego.
Koniec lutego to w Suwałkach Gala Pałuska Kickboxing Night 5. Miłośnicy sportów walki stawili się w hali Suwałki Arena, aby zobaczyć 10 profesjonalnych pojedynków w formule K1. W ringu zawalczyli uznani sportowcy z Litwy i Polski w tym również suwalczanie. W zmaganiach wzięli udział między innymi: Daniel Myszkowski, czterokrotny mistrz Polski w kulturystyce, Kacper Zdancewicz, Aleks Michałowski i Adrian Daniło z klubu Panzer Suwałki oraz Damian „Bujak” Bujkowski z Berserkers MMA Team Suwałki i Patryk Szyszko z Alpha Fight Club Suwałki. Wieczór był szczególnie udany dla zawodników z Suwałk. Każdy z nich wyszedł ze swojego starcia zwycięsko.
——————————————————————————————————————
MARZEC
Pierwszego marca rodzina, przyjaciele, współpracownicy, samorządowcy, myśliwi towarzyszyli w ostatniej drodze Andrzejowi Kolenkiewiczowi, byłemu przewodniczącemu Rady Miejskiej w Suwałkach i wieloletniemu prezesowi Banku Spółdzielczego w Suwałkach. Pogrzebowa msza święta odbyła się w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra. Zmarły spoczął na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Urodzony w 1948 roku Andrzej Kolenkiewicz na początku lat 90-tych był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach. W latach 1998-2002 przewodniczył Radzie Miejskiej w Suwałkach. Przez wiele lat był związany z Bankiem Spółdzielczym w Suwałkach, gdzie pełnił funkcję prezesa. Prywatnie był miłośnikiem żeglarstwa i Suwalszczyzny. Głos nad urną zabrał między innymi Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach. W krótkich słowach przypomniał działania suwalskiego samorządu w kadencji, kiedy to Radzie przewodził Andrzej Kolenkiewicz.
Odtwarzacz plików dźwiękowychPrzypomnijmy, że władze wojewódzkie przymierzały się do zmiany, bo po budowie trasy ekspresowej Suwałki-Budzisko nie widziały powodu, aby były dwie równoległe drogi wojewódzkie – starodroże krajowej „ósemki” przez Szypliszki i wspomniana trasa Suwałki-Rutka-Tartak. Stąd pomysł, aby ta ostatnia droga była trasą powiatową. Władze powiatowe na czele ze starostą Witoldem Kowalewskim były przeciwne, bo utrzymanie takiej drogi to duże koszty.
MAJ
CZERWIEC
Z początkiem lipca zmarł ksiądz Wiesław Śliwczyński, proboszcz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Suwałkach. Kapłan zmarł po długiej chorobie. Miał 66 lat. Parafią w Suwałkach kierował od 9 lat, a kapłanem był od niemal 40 lat. Wcześniej pracował w Dobrym Mieście i Giżycku, był proboszczem w Kamionkach i Miłkach. Pogrzebowa msza święta odbyła się w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha w Suwałkach, a liturgii przewodził ksiądz biskup pomocniczy diecezji ełckiej Dariusza Zalewskiego. Kazanie wygłosił ksiądz Lech Janowicz, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku
Odtwarzacz plików dźwiękowychZmarły kapłan został pochowany w grobie rodzinnym w miejscowości Żydowo koło Bartoszyc.
Lipiec w Suwałkach to oczywiście Suwałki Blues Festival. Były śniadania bluesowe w suwalskich lokalach, koncerty na Chłodnej i Placu Marii Konopnickiej, zlot samochodów Mazda MX5 oraz koncerty główne w Parku Konstytucji 3 Maja i na Bulwarach. Tam wielkie otwarcie, podczas którego Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wręczył Janowi Chojnackiemu, dziennikarzowi muzycznemu zaangażowanemu w promocje Festivalu, akt nadania tytułu „Honorowego Obywatela Suwałk”.
Odtwarzacz plików dźwiękowychPrzypomnijmy, że Jan Chojnacki za swoje zaangażowanie na rzecz organizacji festiwalu oraz promocję Suwałk w kraju i za granicą został uhonorowany w 2019 roku „Włócznią Jaćwingów”. Po otwarciu koncerty Boogie Boys, Dżemu i Dzieci Bluesa: Chojnackiego, Cichońskiego, Hołdysa, Kozakiewicza, Riedela i Skrzeka i koncerty klubowe.
W lipcu nowe jezdnie ze ścieżką pieszo-rowerową otworzyły w Białej Wodzie władze gminy Suwałki. To odcinek wiodący do miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Wcześniej, bo dwa lata temu, gmina zrealizowała dwukilometrowej długości odcinek strony trasy Suwałki-Jeleniewo. To ważna inwestycja, bo z trasy korzystają kierowcy ciężarówek miejscowego. Jak mówił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, dzięki przebudowie drogi do Białej Wody będzie mógł docierać autobus komunikacji miejskiej.
Odtwarzacz plików dźwiękowych——————————————————————————————————————-
SIERPIEŃ
Październik zdominowały wybory parlamentarne. Głosowanie poprzedził szereg spotkań i konferencji z udziałem kandydatów. Jak zawsze z kamerą i mikrofonem śledziliśmy przebieg głosowania i pytaliśmy głosujących, kogo wskazali przy urnie.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW rezultacie posłami z Suwałk zostali Jacek Niedźwiedzki z Platformy Obywatelskiej i Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości. Senatorem z okręgu obejmującego między innymi Suwalszczyznę został Marek Komorowski z Prawa i Sprawiedliwości. Dwa dni po wyborach parlamentarzyści pojawili się w Radiu 5, aby podziękować głosującym.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW województwie podlaskim Prawo i Sprawiedliwość zebrało ponad 42 % głosów, Koalicja Obywatelska prawie 21 %, Trzecia Droga niespeła 19 %, Konfederacja prawie 10 %, a Lewica niespełna 5 %..
Październik to też finał plebiscytu Suwalszczanin Roku 2022, którym został Wiesław Stelmach, ekonomista i wieloletni skarbnik miasta Suwałki. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Wyróżnienie odebrał podczas charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafi na pomoc uzdolnionym dzieciom. Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5, wybrała kapituła konkursu na czele z przewodniczącym Stanisławem Łobaczem, laureatem ubiegłorocznego plebiscytu.
Kapituła plebiscytu doceniała przede wszystkim zaangażowanie Suwalczanina Roku w ponad dwudziestoletnią pracę na rzecz miasta na stanowisku skarbnika. Dumny bądź co bądź tytuł wiązał się z poważnymi wyzwaniami. Kiedy w 2001 roku Wiesław Stelmach obejmował funkcję kryzys finansów publicznych przyjął katastrofalne rozmiary. Samorządy zmagały się z przebudową systemu finansowania. Pilnował zadłużenia, aby nie przekraczało niebezpiecznych poziomów. Kiedy trzeba, delikatnie, acz stanowczo hamował zapędy inwestycyjne radnych i prezydenta. Niedawno przeszedł na emeryturę.
——————————————————————————————————————–
LISTOPAD
Listopad to otwarcie Domu Seniora w Augustowie. Powstały przy ulicy Hożej obiekt to miejsce, gdzie starsi mieszkańcy miasta będą mieli możliwość wspólnego, aktywnego spędzania czasu. W środku jest siłownia, kuchnia, miejsce spotkań, altana. Wszystko nowe i pachnące świeżością. Seniorzy będą mogli korzystać ze spotkań, warsztatów, konsultacji i innych wydarzeń, które pozwolą im pielęgnować więzi społeczne.
Miejscowy Klub Seniora czekał na takie miejsce od 5 lat. Z pomysłem zrzeszenia seniorów wyszła Anna Jastrzębska, dyrektor Augustowskich Placówek Kultury. Seniorzy zgłosili się do burmistrza. Pierwsze zajęcia ruszyły w placówkach APK. Widząc potrzeby seniorów samorząd wyszedł z inicjatywą powołania dedykowanej im jednostki. W tym celu wykorzystano istniejący już budynek komunalny przy ulicy Hożej, do którego dobudowano nową część, powiększając kubaturę obiektu. Prace pochłonęły około 2 miliony złotych, z czego 600 tysięcy to dofinansowanie zewnętrzne. Teraz seniorzy mają swój drugi dom. Jak mówił dziś Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa, samorząd dostrzega potrzeby wszystkich grup mieszkańców i odpowiada na ich potrzeby. Tym bardziej, że seniorów przybywa.
Natomiast w Suwałkach otwarto nową instalację do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych. To hala wyposażona w nowoczesne maszyny, które usprawniły proces segregacji śmieci. Dzięki niej poziom odzyskania surowców wzrósł o 100 procent. Budowa nowej linii kosztowała 33 milionty złotych, z czego prawie 18 milionów stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto, w ramach przedsięwzięcia suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami nabyło dwie ładowarki.
Nowa instalacja jest bardzo ważna w kontekście unijnych wymogów. Wspólnota ustaliła wymagane progi przygotowania odpadów do ponownego użycia. Na ten rok wynosi on 35 %. Taka część surowców z wytworzonych śmieci powinna trafić do ponownego użycia. W przyszłym ma być to już 45 %, w 2025 55%, a w każdym kolejnym o 1 % więcej do 2035 roku, kiedy uzyskają 65 % poziom. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk nie kryjr, że samorządowcy z niecierpliwością zastanawiają się, jakie sankcje czekają miasta, za brak utrzymania wskaźników.
Odtwarzacz plików dźwiękowychDotychczas PGO uzyskiwało dla Suwałk wskaźnik 25-30 % odzyskania surowców. Teraz, z nową linia technologiczną ma być już 35 %. Trzeba jednak zaznaczyć, że wymienione wskaźniki nie dotyczą samych zakładów gospodarki odpadami, a samorządów. Wskaźnik dla miasta podnosi działanie skupów surowców, jak papieru, czy metali. Niemniej to właśnie od takich instytucji jak PGO w gównej mierze zależy dostosowanie miasta do wymagań unijnych. Plusem instalacji jest też automatyzacja pracy. Tam gdzie dotychczas potrzeba było 24 osób, wystarczy 18.
——————————————————————————————————————
GRUDZIEŃ
Grudzień to otwarcie Szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach. Na uroczyste otwarcie placówki przy ulicy Mickiewicza 5 przybyła Diana Nausediene, pierwsza dama Litwy. W wydarzeniu wzięli udział również Ramunas Skaudžius, wiceminister litewskiego resortu oświaty, nauki i sportu, Genadijus Mackelis, szef konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, władze Suwałk na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem miasta, przedstawiciele okolicznych samorządów i szereg zaproszonych gości. Były przemówienia, program artystyczny i ślubowanie pierwszej trójki pierwszoklasistów. Kamienicę, w której będą uczyć się dzieci poświęcił arcybiskup Lionginas Virbalas. Powstanie szkoły to odpowiedź na zapotrzebowanie mniejszości litewskiej, która przesiedla się w ostatnich latach z Puńska do Suwałk. W związku z tym, już trzy lata temu w mieście utworzono przedszkole, gdzie uczęszcza niemal 40 dzieci. Teraz przyszedł czas na szkołę podstawową. Na razie pierwszą klasę. Z każdym rokiem oddziałów i uczniów będzie przybywać. Diana Nausediene w swoim wystąpieniu podkreślała, że kształcenie litewskie poza granicami Litwy jest bardzo ważnym elementem w podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Dziękowała Fundacji im. bpa Antanasa Baranauskasa w Sejnach, że podjęła się utworzenia placówki.
Odtwarzacz plików dźwiękowychOtwarta w Suwałkach placówka to piąta w Polsce szkoła z litewskim językiem nauczania. Na Suwalszczyźnie działa bowiem litewska szkoła Žiburys w Sejnach, Liceum Ogólnokształcące imienia 11 Marca w Puńsku, polsko-litewska szkoła podstawowa w Puńsku oraz szkoła podstawowa w Widugierach.
Grudzień to również Mikołajkowy Autobus Radia 5, który jak co roku zebrał setki prezentów, słodyczy, zabawek i żywności i 6 tysięcy złotych. Mowa o corocznej akcji, podczas której zbieramy dary dla podopiecznych suwalskiej „Przystani”. Placówka opiekuje się sześćdziesięciorgiem wychowanków. Dzieci mają zapewnioną pomoc w odrabianiu lekcji, zajęcia sportowe i socjoterapeutyczne oraz posiłki. Od ponad ćwierć wieku, co roku, spod siedziby Radia 5 wyjeżdżał kolorowy, przystrojony pojazd z dziećmi i dziennikarzami. Odwiedzaliśmy firmy, instytucje, szkoły i osoby prywatne, które przygotowały prezenty. Do pomocy włączają się sklepy, hurtownie, zakłady pracy, instytucje państwowe i samorządowe, przedszkola i szkoły. Akcją żyje niemal całe miasto. W tym roku, podobnie jak i w minionym, Mikołajkowy Autobus Radia 5, nie wyjechał na ulice Suwałk, a darczyńców zaprosiliśmy do siedziby Przystani przy ulicy Waryńskiego 39. W tej edycji odwiedziło nas prawie 70 darczyńców: instytucji, firm, hurtowni i sklepów, a nawet osób prywatnych. Wszyscy okazali się niezwykle hojni. Podczas tegorocznej akcji udało się zebrać łącznie 5600 złotych. Wśród darczyńców między innymi samorządowcy i druhowie OSP Potasznia.
Odtwarzacz plików dźwiękowych