Obrączki to namacalny symbol miłości łączącej dwoje ludzi. To najważniejszy element biżuteryjny, który na co dzień chętnie noszą także panowie oraz panie stroniący od ozdób. Jako że obrączki ślubne z założenia mają nam dobrze służyć przez całe życie, ich wyborowi warto poświęcić odpowiednio dużo czasu i uwagi. W tym artykule podpowiemy, czym kierować się przy ich zakupie, a także na co zwrócić szczególną uwagę, aby biżuteria ślubna była nie tylko piękna, ale także wygodna w codziennym noszeniu.
Obrączki ślubne a rodzaj kruszcu. Jak powinny być wykonane?
Według tradycji, obrączki ślubne powinny być wykonane ze szlachetnego kruszcu. Najczęściej jest to złoto – tradycyjne żółte, nowoczesne białe oraz trend ostatnich lat, złoto różowe. Biżuteria może być zarówno jednolita, jak i stanowić modne połączenie różnych kolorów złota. Zdecydowanie nie poleca się natomiast wyboru srebra na obrączki, gdyż metal ten jest zbyt miękki i podatny na odkształcenia, aby wykonana z niego biżuteria dobrze służyła nam przez długi czas.
Oprócz złota, obrączki ślubne mogą być także wykonane z platyny. Jest to metal ponad 30-krotnie droższy od złota, przez co po wykonaną na jego bazie biżuterię sięgają głównie pary o zasobniejszym portfelu. Platyna posiada matowy, szlachetny połysk, jest trwała i wytrzymała, przez co świetnie nadaje się do codziennego noszenia przez wiele lat. Jest to także metal o właściwościach hipoalergicznych, który chętnie kupują osoby o wrażliwej skórze.
Wybierając obrączki ślubne, oprócz metalu i jego koloru, warto zwrócić uwagę także na próbę. Określa ona, ile czystego kruszcu znajduje się w danym wyrobie biżuteryjnym. Złote obrączki najczęściej produkowane są w próbie 585, która oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Jeśli zależy nam na trwałości biżuterii ślubnej na przestrzeni lat, nie kupujmy obrączek próby 750, które są bardziej podatne na uszkodzenia, unikajmy także prób 333 i 375, gdyż takie obrączki posiadają z kolei stosunkowo niską zawartość złota.
Grubość i szerokość obrączek ślubnych. Jaka jest najlepsza?
Bardzo ważnym kryterium doboru obrączek jest także ich masa, na którą składa się grubość i szerokość biżuterii. Im grubsza będzie obrączka, tym zazwyczaj jej wytrzymałość będzie lepsza. Istotna jest również szerokość biżuterii – do najczęściej wybieranych należą te o szerokości od 4 do 6 mm. Szersze obrączki są bowiem wygodniejsze w noszeniu.
Na komfort użytkowania obrączki wpływ ma także jej obróbka. Według danych portalu Wesele z Klasą, szczególnym zainteresowaniem par młodych w ostatnich latach cieszy się biżuteria ślubna z tzw. soczewką. Wyposażone w nią obrączki posiadają odpowiednio wyprofilowaną wewnętrzną stronę, co sprawia, że są mniej wyczuwalne na palcu i przez to dużo wygodniejsze w codziennym noszeniu. Ich właściwości szczególnie doceniają osoby, które nie noszą pierścionków, w tym zwłaszcza panowie.
Wreszcie, oglądając dostępne w sklepach jubilerskich obrączki damskie i męskie, należy zwrócić uwagę na samą trwałość biżuterii. Za najbardziej wytrzymałą i solidną uznaje się biżuterię wykonaną z platyny i tytanu, za najmniej srebrną. Rozwiązaniem uniwersalnym, które ma szansę sprawdzić się w większości przypadków, są natomiast obrączki złote w dowolnym kolorze kruszcu. Więcej cennych porad na temat idealnej biżuterii ślubnej i pozostałych elementów ślubnych przygotowań czeka na stronie https://www.weselezklasa.pl/poradnik/.
Artykuł sponsorowany