Suwałki
Znamy laureatów Włóczni Jaćwingów, czyli corocznych nagród prezydenta Suwałk. To osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla miasta. W tym roku Włócznie otrzymali: Mirosława Krymska, wielokrotnie nagradzana instruktorka i twórczyni teatralna, Żłobek Miejski w Suwałkach, miejscowy Areszt Śledczy, Bank Spółdzielczy w Suwałkach i Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód. Jak mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, kandydatów do nagrody zgłaszają sami mieszkańcy, a ostatecznego wyboru, dokonuje konkursowa kapituła.
Nagrodzona Mirosława Krymska jest instruktorką teatralną i twórczynią teatralną oraz reżyserką, pedagogiem teatru, nauczycielką dyplomowaną, i logopedką. Od 35 lat prowadzi zespoły teatralne. Zrealizowała z nimi ponad 100 wielokrotnie nagradzanych spektakli. Odkryła wiele talentów aktorskich i rozbudziła pasję do teatru w wielu swoich wychowankach, z których część została zawodowymi aktorami i reżyserami. Jest założycielką między innymi alternatywnego Teatru Form Czarno-Białych „PLAMA”, „Nie Po Godzinach”, Teatru Hybrydowego. Jest także koordynatorką i współtwórcą wielu projektów kulturalno-edukacyjnych i artystycznych oraz festiwali. Ukoronowaniem wieloletniej pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi było otrzymanie w 2022 roku najważniejszego wyróżnienia przyznawanego instruktorom, artystom i pedagogom teatru, ufundowanego przez Teatr Ochoty w Warszawie – Nagrody im. Haliny Machulskiej.
Areszt Śledczy w Suwałkach zapewnia pracę około 250 funkcjonariuszom i pracownikom, co pozytywnie wpływa na lokalny i regionalny rynek pracy. Kierownictwo Aresztu współpracuje z władzami Suwałk oraz wieloma instytucjami i przedsiębiorstwami. Ponad 50 skazanych z Aresztu pracuje na rzecz kilkunastu kontrahentów zewnętrznych, w tym Urzędu Miejskiego w Suwałkach i Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Suwałkach. Dodatkowo, ponad 40 osadzonych zatrudnionych jest w wybudowanej niedawno, na terenie aresztu, hali produkcyjnej. Poza zatrudnieniem odpłatnym, skazani, w ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych, wykonują prace społeczne. Funkcjonariusze i pracownicy Aresztu uczestniczą też w licznych akcjach charytatywnych i przedsięwzięciach mających na celu wsparcie i pomoc potrzebującym. Nagrodę dla instytucji odebrał jej dyrektor ppłk Arkadiusz Kawałek.
Nagrodzony Żłobek Miejski w Suwałkach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Obecnie uczęszcza do niego 327 dzieci, natomiast na przyjęcie oczekuje 352 maluchów. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji placówki i dobrej współpracy z suwalskim samorządem pozyskano środki finansowe z Programu „Maluch+” co pozwoliło, m.in. na remont i przebudowę budynków pod potrzeby jednostki. Dziś w żłobku pracuje w sumie 84-osobowy zespół. Są to głównie opiekunki, ale również pracownicy administracji, pracownicy kuchni i konserwatorzy. Nagrodę w imieniu placówki odebrała dyrektor Jolanta Matulewicz.
W imieniu nagrodzonego Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach Włócznie Jaćwingów odebrał Dariusz Bogdan. To wyróżnienie za działalność na rzecz otoczenia biznesu, która z każdym rokiem coraz szerzej i skuteczniej wspiera przedsiębiorców działających w Regionie Pogranicza. Jak czytamy, Park jest miejscem przyjaznym, przede wszystkim dla firm małych i średnich oraz tych, które stawiają w biznesie swoje pierwsze kroki. Każda z firm otrzymuje w Parku wsparcie, co powoduje, że dziś trudno sobie wyobrazić Suwałki bez tej instytucji otoczenia biznesu. Park jest organizatorem jednej z najważniejszych imprez gospodarczych w regionie – Forum Biznesowego Pogranicza, które zapewnia każdego roku solidną dawkę wiedzy pomocnej w osiągnięciu sukcesu w prowadzeniu działalności gospodarczej. Oprócz Forum, Park jest również organizatorem lokalnych eventów, wpływających na rozwój miasta, a także autorem profesjonalnych opracowań takich jak strategie i polityki lokalnego rozwoju.
Za wspieranie licznych wydarzeń społeczno-kulturalnych, instytucji i klubów sportowych w mieście Suwałki Włócznię Jaćwingów otrzymał Bank Spółdzielczy w Suwałkach, a nagrodę odebrała Monika Krupa, prezes zarządu.