Ashwagandha (witania ospała) to niepozorny krzew, który osiąga niewielkie rozmiary. Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie ilość opadów atmosferycznych często nie zaspokaja potrzeb roślin. Przetrwały tylko te gatunki, które wykształciły mechanizmy przystosowawcze. Witania ospała opanowała te nieprzyjazne tereny i dostosowała się do suszy, która powoduje stres fizjologiczny. Jej korzeń uchodzi dziś za niezwykle cenny surowiec zielarski. Poznaj zalety ashwagandhy w kroplach.
Jak odkryto adaptogeny?
Witania ospała nie jest nowo poznaną rośliną zielarską, ponieważ ajurweda korzysta z jej cennych właściwości od wieków. Dawniej lokalne społeczności używały jej w sposób intuicyjny. Dziś jej działanie stanowi przedmiot prac naukowców. Wszystko zaczęło się od odkrycia botaników, którzy w ubiegłym stuleciu poszukiwali substancji wspierających wytrzymałość ludzkiego organizmu. Biolodzy przeprowadzili wówczas szeroko zakrojone eksperymenty. Przyjrzeli się bliżej aż 4 tysiącom ziół, z czego zaledwie kilkanaście wzbudziło ich zainteresowanie. Tym starannie wyselekcjonowanym gatunkom nadano nazwę adaptogeny.
Jakie cechy mają adaptogeny?
Czym wyróżniają się te wyjątkowe gatunki roślin i grzybów? Adaptogeny sprawiają, że lepiej tolerujemy stres, którego doświadczamy pod wpływem różnych czynników. Prawdopodobnie wspomagają stan wewnętrznej równowagi. Wszystkie zioła, które należą do tej grupy, łączy brak właściwości toksycznych i uzależniających.
Stres jako wyzwanie XXI wieku
Stres we współczesnym świecie stanowi duży i szeroko rozpowszechniony problem. Może mieć wymiar:
- fizyczny (promieniowanie jonizujące),
- chemiczny (pyły zawieszone w powietrzu, zanieczyszczona woda),
- biologiczny (infekcja),
- emocjonalny (zmiany w życiu i trudne wydarzenia takie jak rozwód czy przeprowadzka).
Warto zaznaczyć, że generują go nie tylko negatywne zmiany takie jak śmierć rodziców, ale też te pozytywne jak narodziny dziecka. Wszystko, co narusza dotychczasowy stan równowagi, wymaga przystosowania się do nowych okoliczności. Niektórym osobom przychodzi to nieco łatwiej, inne zgłaszają w tym obszarze większe trudności.
Ponadto zalewa nas szum informacyjny. Nadmiar bodźców prowadzi do przestymulowania, przez co rzutuje negatywnie na jakość życia. Do tego dochodzi niepewność jutra i wysokie oczekiwania ze strony otoczenia. Człowiek nie jest przygotowany do życia w permanentnym stresie. Wspomniany mechanizm pełni funkcję obronną tylko wówczas, gdy działa przez krótki czas.
Stres oksydacyjny – jak mogą pomóc antyoksydanty z ashwagandhy?
Wszystkie formy stresu przyczyniają się do sytuacji, w której wolne rodniki zaczynają przeważać nad antyoksydantami. Wspomniane cząstki są bardzo niebezpieczne ze względu na swoją reaktywność. Odrywają elektrony od białek, kwasów nukleinowych i lipidów, prowadząc do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Ashwagandha, która należy do adaptogenów, dostarcza cenne antyoksydanty. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki i pomagają lepiej funkcjonować w sytuacjach stresowych.
Właściwości wyciszające ashwagandhy a problemy ze snem
Osoby, którym doskwiera przewlekły stres, często zmagają się z zaburzeniami snu. Wspomniany mechanizm obronny prowadzi bowiem do wyostrzenia zmysłów, sprawia również, że stajemy się bardziej czujni. Podświadomie wypatrujemy informacji o potencjalnym zagrożeniu, dlatego nie umiemy zmrużyć oczu. Ashwagandha może wspomagać zdrowy sen ze względu na swoje właściwości wyciszające.
Witania ospała jako wsparcie funkcji poznawczych
Wysiłek intelektualny, jaki podejmujemy podczas przyswajania nowych wiadomości, tworzenia projektów i rozwiązywania problemów, obciąża układ nerwowy. Mózg też się męczy, zwłaszcza gdy przez dłuższy czas działa na wysokich obrotach. Nie tylko zużywa ogromne ilości energii, ale także jest narażony na stres oksydacyjny spowodowany przez wolne rodniki. Z czasem pracownicy umysłowi obserwują u siebie pogorszenie pamięci, koncentracji i logicznego myślenia. Mogą wówczas rozważyć suplementację witanii ospałej, która wspiera funkcje poznawcze.
Ashwagandha w kroplach – co ją wyróżnia?
Ashwagandha w kroplach uchodzi za suplement godny uwagi, ponieważ nie zawiera syntetycznych substancji konserwujących. Etanol obecny w produkcie pełni funkcję rozpuszczalnika, jednocześnie zapewnia stabilność mikrobiologiczną produktu finalnego.
Ponadto ashwagandha w płynie ma skład zbliżony do korzenia witanii ospałej. Wynika to z faktu, że alkohol etylowy doskonale rozpuszcza zarówno związki polarne, jak i niepolarne. Przechodzą one do roztworu, przez co konsument może spożywać ich szerokie spektrum. Poza tym wielu ludziom dużo łatwiej połknąć krople niż kapsułkę ze sproszkowaną witanią ospałą.
Artykuł sponsorowany