Swędząca skóra powoduje dyskomfort i obniża jakość życia, zwłaszcza jeśli problem jest przewlekły. Nieprzyjemne uczucie świądu może mieć różne przyczyny, choć często wiąże się z nadmiernym przesuszeniem skóry. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na ważne pytania dotyczące swędzenia skóry. Sprawdź, czy może być ono objawem choroby i czym różni się swędzenie ograniczone od uogólnionego. Zadbaj o swoją skórę w sposób świadomy!
Czym jest swędzenie skóry?
Swędzenie jest nieprzyjemnym, irytującym odczuciem w obrębie skóry, które powoduje chęć drapania się. Przewlekłe swędzenie skóry może znacznie uprzykrzyć życie, działając negatywnie na samopoczucie i koncentrację w ciągu dnia, ponadto bywa, że zakłóca nocny wypoczynek.
Swędząca skóra dość często jest reakcją na określony czynnik. Tak jest na przykład w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ugryzieniem komara i przez kilka dni skóra w miejscu ukąszenia jest zaczerwieniona, pojawia się także swędzenie. Świąd może być również objawem nietolerancji na używany kosmetyk, środek czystości bądź żywność.
Jeśli swędzenie skóry nawraca lub nie ustępuje, a do tego pojawia się wysypka albo zaczerwienienie skóry, potrzebna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Może on określić przyczynę swędzenia skóry i wdrożyć leczenie, ale możliwe jest też, że lekarz zaleci wizytę u dermatologa.
Swędzenie ograniczone i uogólnione
Jeśli swędzenie skóry obejmuje całe ciało lub jego większą część, mówimy o swędzeniu uogólnionym. Zdarza się, że ma ono podłoże psychologiczne i może mieć związek na przykład z silnym i przewlekłym stresem. Swędzenie uogólnione może być jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych, takich jak m.in.: choroby tarczycy, żółtaczka, cukrzyca, niewydolność nerek, białaczka czy choroby układu nerwowego. Potencjalnych przyczyn jest wiele, dlatego jeżeli świąd uogólniony jest przewlekły i szczególnie dokuczliwy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Swędzenie ograniczone charakteryzuje się tym, że dotyczy konkretnej partii ciała – może pojawić się w miejscu skóry zdrowej lub zmienionej chorobą dermatologiczną. Często ma związek z nietolerancją na kosmetyki i inne preparaty, z którymi miała styczność skóra.
Najpopularniejsze przyczyny świądu
Do najpopularniejszych przyczyn świądu należą: przesuszenie skóry, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, ekstremalne temperatury, ukąszenia owadów i chlorowana woda. Wymienić tu trzeba także: „drapiące” ubrania, stosowanie drażniących kosmetyków i środków czystości, zażywanie niektórych leków, żywność bogatą w histaminę, menopauzę i suchość skóry związaną z wiekiem. Warto zaznaczyć, że coraz częściej przyczyną swędzącej skóry jest atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekła choroba dermatologiczna.
Pamiętaj o tym, że jeśli swędzenie skóry nawraca lub nie ustępuje, a do tego pojawia się wysypka albo zaczerwienienie skóry, potrzebna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, pediatrą lub dermatologiem. Pomoże on ustalić przyczynę swędzenia skóry i wdroży leczenie.
Aby ograniczyć swędzenie, postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty i stosuj pielęgnację wspierającą skórę, oczywiście zgodną z rekomendacjami lekarza. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat swędzącej skóry? Wejdź na stronę: https://www.bioderma.pl/gdy-czujesz-ze-twoja-skora-swedzi!
Artykuł sponsorowany