Ełk
Ruszyły prace nad budową poziomego systemu odgazowania składowiska odpadów w Siedliskach. Przypomnijmy, inwestycja ma być kolejnym orężem w walce z fetorem, który zatruwa życie ełczanom i mieszkańcom sąsiednich miejscowości. Nowa instalacja będzie efektywniejsza od tej już istniejącej. W jej skład wejdzie między innymi blisko 60 studni poziomych.
Projekt realizowany jest w oparciu o założenia określone przez dr Rafała Lewickiego, eksperta zatrudnionego przez spółkę EKO Mazury.
Prace będą prowadzone etapowo, tak by składowisko w Siedliskach mogło funkcjonować bez zakłóceń. Jak zaznacza dr Rafał Lewicki w czasie robót uciążliwości odorowe mogą się czasowo nasilać.
Inwestycja zostanie sfinansowana przez właścicieli spółki, czyli 12 samorządów, które wchodzą w skład Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”. Ich składka była uzależniona od liczby mieszkańców. W sumie ich wkład wyniesie ponad 1,1 mln zł. EKO Mazury dorzucą około 109 tys. zł.
Powiedział Dariusz Wasilewski, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” .
Podczas symbolicznego wbicia łopaty pod inwestycję, Bartosz Detkiewicz, prezes Zarządu Spółki EKO Mazury, dziękował samorządom za wsparcie.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace na wysypisku w Siedliskach potrwają około trzech miesięcy. Gaz składowiskowy ma być później wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby zakładu.











