Skromnie świętowano w regionie 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Choć obostrzenia epidemiczne stopniowo są zdejmowane, to miejskie uroczystości wciąż są dość mocno okrojone i ograniczają się do symbolicznego uczczenia ważnych historycznie dat.
Ełk
W Ełku prezydent Tomasz Andrukiewicz z zastępcą Arturem Urbańskim złożyli kwiaty pod pomnikiem „W hołdzie poległym Polakom za wiarę i ojczyznę”.
Znajduje się tam także tablica, którą w 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej ustawił pod cokołem ełcki oddział Kombatanckiego Związku Dzieci Wojny Rzeczypospolitej. Widnieje na niej napis „Polskie dzieci ofiary II wojny światowej: więźniowie obozów, sieroty wojenne, robotnicy niewolniczej pracy, wypędzeni, prześladowani w czasie okupacji hitlerowskiej i sowieckiej dziękują Panu Bogu za ocalenie”.
Giżycko
W Giżycku świętowano wczoraj (08.05) pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom AK i Sybirakom w Parku im. Rogera Goemaere’a. Wiązanki w miejscu pamięci złożyli włodarze miasta i powiatu, a także przedstawiciele giżyckiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Sybiraków i stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny.
Kwiaty pojawiły się też tego dnia na cmentarzu żołnierzy radzieckich, poległych podczas zdobywania okolic Giżycka w styczniu 1945 roku.
Gołdap
W Gołdapi Narodowy Dzień Zwycięstwa świętowano w piątek (07.05). Delegacja złożona z zastępcy burmistrza miasta, sekretarza gminy i przewodniczącego rady miejskiej złożyła kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich we Wronkach Wielkich.
Przedstawiciele gminy upamiętnili rocznicę w imieniu nie tylko mieszkańców Gołdapi, ale także miasta partnerskiego Gusiew. Delegacja z obwodu kaliningradzkiego nie mogła osobiście wziąć udziału w uroczystości z powodu ograniczeń związanych z pandemią.
Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym obchodzonym w Polsce 8 maja. Tego dnia świętowana jest rocznica kapitulacji III Rzeszy i koniec II wojny światowej. W krajach byłego bloku wschodniego święto obchodzone jest 9 maja. Jeszcze kilka lat temu tak było również w Polsce. Dopiero w 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ustanowieniu dnia 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa; zniesione zostało tym samym Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodzone od 1945 dzień później. Różnice wynikały z godziny, o której siły zbrojne III Rzeszy podpisały akt kapitulacji. Według czasu środkowoeuropejskiego stało się to jeszcze 8 maja, a zgodnie z czasem moskiewskim – już 9 maja.