Zdrowy styl życia wymaga nie tylko codziennej dawki ruchu i odpowiedniej diety, ale często również suplementacji niezbędnych składników. Jeśli chcesz stosować naturalne i skuteczne składniki dobre dla Twojego zdrowia, wypróbuj żeń-szeń indyjski.
Wspomniana roślina, znana też jako ashwagandha, zyskała w Polsce dużą popularność na przestrzeni ostatnich lat, choć w medycynie ajurwedyjskiej jest powszechnie stosowana już od wieków. Wyróżnia się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten specyfik i gdzie znajduje zastosowanie.
Czym jest ashwagandha?
Ashwagandha to roślina znana pod kilkoma innymi nazwami: indyjski żeń-szeń, witania ospała, wiśnia zimowa oraz śpioszyn lekarski. To krzew o charakterystycznym zapachu, który niektórym kojarzy się z zapachem konia. Stąd zresztą wzięła się podstawowa nazwa rośliny, ashwa oznacza bowiem konia, a gandha – siłę. Osoby wykorzystujące ten krzew w medycynie ajurwedyjskiej mawiały, że dzięki stosowaniu go można zyskać końskie zdrowie i siłę.
Właściwości żeń-szenia indyjskiego
Ashwagandha cechuje się właściwościami regenerującymi i leczniczymi. Regularne stosowanie rośliny wpływa na dobre samopoczucie i zdrowie organizmu. W celach leczniczych najczęściej wykorzystuje się korzeń i liście śpioszyna, ponieważ to właśnie w tych częściach znajduje się najwięcej substancji dobroczynnych.
Liczne pozytywne właściwości rośliny zostały potwierdzone badaniami naukowymi. Stosowanie witanii pomaga wzmacniać układ immunologiczny, działa przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie, podnosi testosteron i obniża kortyzol, zmniejszając stany zapalne w organizmie. Roślina wpływa też korzystnie na pracę tarczycy, polepszając konwersję hormonu FT4 do bardziej aktywnego FT3, a także wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe. Ashwagandha poprawia też jakość snu, zwiększa wydalanie sodu, działa korzystnie na hemoglobinę. Jest również antyoksydantem i mocnym adaptogenem, który wzmacnia układ nerwowy.
Korzystne oddziaływanie na układ nerwowy jest jedną z ważniejszych zalet rośliny. Ashwagandha wpływa szczególnie pozytywnie na mózg oraz wzmacnia zdolności do koncentracji, uczenia się i zapamiętywania. To sprawia, że suplement jest często stosowany w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego, np. intensywnej pracy umysłowej albo egzaminów.
Jak spożywać witanię ospałą?
W Ajurwedzie tradycyjnej zazwyczaj wykorzystuje się korzeń rośliny w formie suszonej i rozdrobnionej na proszek. Obecnie znaleźć go można w formie tabletek i kapsułek. Suplement jest powszechnie stosowany przez osoby poszukujące zdrowych, bezpiecznych środków służących poprawie wydolności organizmu, wspieraniu regeneracji powysiłkowej czy też zwiększeniu możliwości psycho-fizycznych.
Aby uzyskać jak najwięcej korzyści ze stosowania rośliny, zaleca się jej regularne stosowanie przez dłuższy okres. Najlepiej spożywać ją przez okres ok. 6-8 tygodni. Czas ten pozwala na pełne odczucie korzystnych rezultatów, jednakże pierwsze korzyści wynikające ze stosowania produktu można zaobserwować już wcześniej. Dzięki suplementowi w krótkim czasie można więc odczuć np. poprawę jakości snu. Specjaliści zalecają następnie kilkumiesięczną przerwę w stosowaniu ashwagandy.
Artykuł sponsorowany