Ełk
Nawiązań do trudnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy nie zabrakło podczas ełckich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w przeddzień 11 listopada przed miejscowym ratuszem, w asyście Kompanii Honorowej z Bemowa Piskiego oraz przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej.
Wśród licznie zgromadzonych delegacji nie zabrakło żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO,
15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz z Bemowa Piskiego, przedstawicieli lokalnych samorządów, służb mundurowych, placówek oświatowych i stowarzyszeń oraz mieszkańców. Przy pomniku Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Nie zabrakło apelu poległych i salwy honorowej. Nie zabrakło również podziękowań skierowanych do żołnierzy.
– Dzisiaj, w obliczu tego, co dzieje się na wschodniej granicy, w sposób szczególny możemy rozumieć, co oznacza wolność – mówił prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. – To też dobry dzień, by podziękować służbom mundurowym, że dają nam poczucie wolności – dodał włodarz.
– Świętowanie w tym roku ma szczególny wydźwięk – dodała w rozmowie z Radiem 5 Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.
– To jest czas próby na wschodniej granicy, wiemy, że słowa wsparcia dla żołnierzy są bardzo potrzebne dla naszych funkcjonariuszy. Ojczyzna to nasza wspólna sprawa, a patriotyzm to przede wszystkim odpowiedzialność za nasz kraj – mówiła.
– Ten konflikt na granicy pokazuje, że one nie są trwałe i ciągle musimy się starać o ich utrzymanie, a z drugiej strony wymaga też od nas międzynarodowej solidarności, którą Polacy wiele razy potrafili okazywać innym i którą nam też okazywano podczas I i II wojny światowej – podkreślał dr Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.
Co jeszcze będzie się działo w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ełku i innych miastach w regionie? Programy uroczystości opublikowaliśmy na radio5.com.pl w artykule Obchody Święta Niepodległości.