Frytki to jedna z najpopularniejszych przekąsek, które chętnie zamawiane są zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Obecne są one w menu niemal każdej restauracji — i tej eleganckiej, i tej w typie fast foodu. Idealnie chrupkie, a jednocześnie miękkie frytki powstaną jednak wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu, jakim są frytkownice gastronomiczne. Jak wybrać najlepszy model do swojego lokalu gastronomicznego? Przeczytaj nasz poniższy poradnik, a przekonasz się, że nie jest to wcale takie trudne!
Frytkownica gastronomiczna do małego czy dużego lokalu?
Pierwszym, jednym z najbardziej podstawowych aspektów przy wyborze jakiegokolwiek sprzętu jest to, do jakiego typu lokalu jest dobierany. Ma to ogromne znaczenie pod wieloma względami. Po pierwsze, mały foodtruck czy przydrożny lokal fast foodu ma o wiele bardziej ograniczony metraż niż spora restauracja w centrum miasta. Będzie się to przekładało na wymiary sprzętu, jaki zmieści się w danej przestrzeni.
Po drugie, wybrana frytkownica gastronomiczna musi odpowiadać także zapotrzebowaniu danego lokalu. Jeśli nie sprzedajesz dużych ilości frytek, a przygotowywane są one jedynie okazjonalne, z pewnością wystarczy Ci sprzęt o mniejszej pojemności litrowej. Gdy jednak są one Twoim najlepiej schodzącym produktem, postaw na znacznie większy.
Elektryczna, a może gazowa frytkownica gastronomiczna?
Bardzo ważnym punktem przy wyborze konkretnego modelu frytkownicy gastronomicznej jest sposób jej zasilania. W sprzedaży dostępne są dwa warianty: elektryczne i gazowe. Pierwszy z wymienionych typów będzie korzystnym wariantem wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego lub miejsca na wypełnioną nim butlę. Frytkownice elektryczne są więc komfortowym zakupem pod kątem łatwości zasilenia, ale i miejsca, jakie zajmują. Mają jednak spory minus — ich cena przeważnie przewyższa cenę tych gazowych.
Frytkownice gazowe przy bardzo częstym użytkowaniu są znacznie tańszym rozwiązaniem niż te elektryczne. Wymagają one jednak połączenia do gazu ziemnego lub butli, co nie zawsze jest możliwe ze względu na warunki metrażowe czy bezpieczeństwa w danym lokalu.
Gastronomiczna frytkownica o jednej lub dwóch komorach
Poszczególne modele frytkownic mogą posiadać jedną lub dwie komory. Ten aspekt warto dostosować do pracy swojej kuchni gastronomicznej. Jeśli przygotowujesz w niej duże ilości frytek przez cały czas, jednokomorowa, pojemna frytkownica będzie dobrym zakupem. Ale jeśli powstają one w niewielkich ilościach i w różnych odstępach czasowych, dwukomorowa będzie korzystniejsza. Dlaczego? Zyskasz w ten sposób możliwość usmażenia frytek zawsze wtedy, gdy będziesz ich akurat potrzebował, dzięki czemu podasz kompletne danie, które wciąż będzie ciepłe.
Odpowiednie zabezpieczenia a komfort pracy przy frytkownicy
Każde urządzenie gastronomiczne służące do smażenia lub pieczenia musi być używane z najwyższym zachowaniem bezpieczeństwa. Panujące przy nich warunki mogą być bowiem niebezpieczne dla zdrowia — bardzo łatwo o poparzenie się przy nich. Warto zadbać o to, by wybierany model posiadał odpowiednie zabezpieczenia, pozwalające uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Jednym z takich zabezpieczeń jest kranik. Jego obecność pozwala na szybką i bezpieczną wymianę oleju we frytkownicy bez konieczności jej podnoszenia. Ważna jest również obecność pokrywek, które ograniczą zasięg pryskającego gorącego tłuszczu.
Elektryczna czy gazowa? Jedno- czy dwukomorowa? Zastanów się, który model najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni gastronomicznej i podejmij przemyślaną decyzję, a z pewnością będzie to udany zakup. Powodzenia!
Artykuł sponsorowany