Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki 25 kwietnia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Samorządowcy protestują


Zawiązany komitet protestacyjny i apel do rządu, w sprawie planowanych zmian w ordynacji wyborczej do samorządów – to efekt wczorajszego spotkania 1600 samorządowców z terenu całej Polski w Warszawie, podczas Forum Samorządów. Nasz region reprezentowali prezydenci Ełku i Suwałk, zastępca burmistrza Augustowa oraz wójtowie Starych Juch i gminy Ełk.

Samorządowcy zaprotestowali przeciwko wprowadzanym i planowanym przez PiS zmianom prawa.
Jak czytamy w przyjętym podczas spotkania apelu, zdaniem samorządowców:
„Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanego w Konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień”

Lokalnym włodarzom nie podobają się między innymi zapowiedziane przez PiS nowe regulacje w ordynacji wyborczej. Mowa o wprowadzeniu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Podczas spotkania przyjęta została „Karta Samorządności”, a także powołano Samorządowy Komitet Protestacyjny.

Na początku maja planowana jest demonstracja w Warszawie w obronie samorządu.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego najbliższe wybory samorządowe przeprowadzone miałyby być według nowej ordynacji.
Głosy wrzucać będziemy do przezroczystej urny, zmienione zostaną również zasięgi okręgów wyborczych.

Na razie jednak nic nie wiadomo o istnieniu projektu nowej ordynacji na papierze i na więcej szczegółów musimy poczekać.

Nowa ordynacja wyborcza musi być uchwalona nie później niż na pół roku przed wyborami, a te wypadają 11 listopada 2018 roku.

Pełny zapis audio
Pełny zapis video

    Data: 17 marca 2017

   
Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.